Грахът е отличен бобов предшественик за всички култури. Той се прибира рано и като протеинова култура с добре развити специфични грудкови бактерии обогатява почвата с азот. Ако в градината разполагаме с малко място, то можем да засадим сладък грах. Този зеленчук става все по-популярно за консумация в прясно състояние, но е също толкова полезно и обработено.
Грахът може да се отглежда и на бедни, необогатени почви. Той е студоустойчиво растение, което издържа на отрицателни температури. Пролетните сортове издържат до минус 5-6 градуса, а типично зимните до минус 20 градуса.
Грах може да се засажда на места, където по-рано са отглеждани домати, пипер, краставици, картофи и др. Не понася сеитба след себе си и след други бобови култури 5-6 години . Обича слънчеви места и много влага. Винаги може смело да се полива.
За да получим по-голямо количество грах, като добивът може да се увеличи до 4 пъти, а също и за да се разтегли периодът на плододаване, съществува една възможност - необходимо е да се прищипат /пензират/ върховете на растенията. С прищипването се цели стимулиране на растението и то пуска странични разклонения.
Прищипването може да се извършва по всяко време, дори когато растенията са малки, но е добре да се извършва в слънчево време и сутрин рано, за да има време раничката да позасъхне и растенията да боледуват малко. Страничните разклонения могат също да се пензират след време и това ще доведе до още по-силно развитие на растенията.
Колкото повече връхчета са прищипани, толкова реколтата ще бъде по-богата, но това ще забави и вегетацията. Следователно, логично е да се захване една част от растенията, след това другата, така че да се осигурят растения с различен период на зреене.
За по-малки участъци прищипването на върховете дава възможност да се увеличат значително добивите, както и да се разтегли периодът на плододаване.