Грахът може да се отглежда не само през пролетта, но и през есента. Засаждането трябва да се проведе, след като летните горещини бъдат заменени от есенната прохлада, съветват от електронното издание „Стопанство”. Няколко дни преди саденето е добре семената да бъдат обработени с Фундазол срещу плесен по корените или с микроелементи и стимулатори за растеж. Особено полезни са Нитрагин и Ризоторфин, тъй като вкарват в семената грудкови бактерии, които им дават възможност да усвояват азота от въздуха, съветват от изданието.
Използват се най-висококачествените семена, а слабите и поразените от граховия зърнояд се бракуват. За да бъдат разграничени, се накисват в солен разтвор (една лъжица сол на литър вода), като за засаждане се използват само потъналите семена. За появата на кълнове граховите зърна трябва да поемат 150% повече вода от собствената им тежест, а това е доста трудно, като се вземе предвид изсъхналата почва в края на лятото. Необходимо е лехата да бъде поливана често или просто семената да се подържат във вода преди засяването, но за не повече от 4-5 часа, тъй като могат да се разпаднат на семедели. След накисването кълновете се появяват много по-бързо и реколтата от такива растения ще бъде много по-богата.
Семената се засяват в бразди, след което се затрупват с пръст и леко се утъпкват. За да предпазите лехата от птиците и добре да я покриете с найлон или руселин (спунбонд). Ако всичко върви нормално, кълновете се появяват до 8-10 дни и веднага след това трябва да махнете материалите, с които покривате лехата.
Грахът е много устойчиво растение и дори е в състояние да прощава грешките на градинарите, при това без реколтата да пострада особено. Растенията обаче трябва да се подхранват с амониева селитра 2 седмици след появата на кълновете. А когато грахът цъфне, трябва да го напръскате с разтвор на борна киселина в съотношение 5 грама на 10 литра вода – така реколтата ще се увеличи значително.