Отглеждането на листна салата не е трудно. Въпреки това при неблагоприятно, мрачно и студено време и нарушени селскостопански технологии могат да възникнат сериозни проблеми. Салатата е много харесвана от спазващите нискокалоричен режим на хранене. При изобилието от сортове е лесно да се осъществи истински сезонен конвейер от листни, главести и полуглавести сортове с различна окраска и текстура на листата. Ефектни, с богато цветово разнообразие и видове, салатите украсяват градината и я превръщат в истинска декоративна градина.
Като бързо развиваща се зеленчукова култура, прибиране на салатата може да се осъществи и след два месеца от засяване на семената. Производителите много често засяват салатите нагъсто за по-богата реколта, но това може да доведе до много неприятни последици.
При излишък от влага, в прохладно време и бърза промяна на температурите, в сгъстените посеви лесно се разпространяват заболявания като брашнеста мана и сиво гниене, бързо унищожаващи реколтата. Болните растения трябва незабавно да се отделят от заразения участък.
Между другото своевременното разреждане не само предпазва салатите от болести, но и дава възможност за развитие на пълноценни глави у главестите сортове. Разреждането е наложително при появата на 1-2 истински листа. Забавянето ще доведе и до забавяне в развитието на растенията.
Тези култури не позволяват употребата на пестициди, така че най-лесният начин да се избегнат болестите е да се подържа оптимална плътност на засяване. Когато са сгъстени, е наложително своевременно разреждане. Препоръчително е засаждането на не повече от 16-20 растения на 1 кв. м. За по- компактните сортове оптималната схема на засаждане – 20х20 см, а за по-големите разновидности- 30х30 см.
За по-ранно отглеждане на салати производителите ги засяват в покрити съоръжения. В този случай трябва да се поливат умерено, за да не се получи преовлажняване.
Мулчирането на посевите на открито се извършва с достъпни материали /окосена и леко подсушена трева или дървени стърготини/, които помагат отлично за предпазване от бурени и запазване на необходимата влага в почвата.
За предотвратяване развитието на болести помага дезинфекцията на почвата с калиев перманганат (с горещ розов разтвор се поливат браздите преди посев). Добри резултати дава и микробиологичното подхранване, което включва и биофунгициди (Тиморекс 66 ЕК, Тиморекс Голд и др.).