Начало » Хоби земеделие » Малката градина
01.05.2018 г.

Салатата обича пространство

Практика
Салатата обича пространство

sinor

Отглеждането на листна салата не е трудно. Въпреки това при неблагоприятно, мрачно и студено време и нарушени селскостопански технологии  могат да възникнат сериозни проблеми. Салатата е много харесвана от спазващите нискокалоричен режим на хранене. При изобилието от сортове е лесно да се осъществи истински сезонен конвейер от листни, главести и полуглавести сортове с различна окраска и текстура на листата.  Ефектни, с богато цветово  разнообразие и видове, салатите украсяват градината и я превръщат в истинска декоративна градина.

Като бързо развиваща се зеленчукова култура, прибиране на салатата  може да се осъществи и след два месеца от засяване на семената. Производителите много често засяват салатите нагъсто за по-богата реколта, но това може да доведе до много неприятни последици.

При излишък от влага, в прохладно време и бърза промяна на температурите, в сгъстените посеви лесно се разпространяват заболявания като брашнеста мана и сиво гниене, бързо унищожаващи реколтата.  Болните растения трябва незабавно да се отделят от заразения участък.

Между другото своевременното разреждане не само предпазва салатите от болести, но и  дава възможност за развитие на пълноценни глави у главестите сортове. Разреждането е наложително при появата на 1-2 истински листа. Забавянето ще доведе и до забавяне в развитието на растенията.

Тези култури не позволяват употребата на пестициди, така че най-лесният начин да се избегнат болестите е да се подържа оптимална плътност на засяване. Когато са сгъстени, е наложително своевременно разреждане. Препоръчително е засаждането на не повече от 16-20 растения на 1 кв. м. За по- компактните сортове оптималната схема на засаждане – 20х20 см, а за по-големите разновидности- 30х30 см.

За по-ранно отглеждане на салати производителите ги засяват в покрити съоръжения. В този случай трябва да се поливат умерено, за да не се получи преовлажняване.

Мулчирането на посевите на открито се извършва с достъпни материали /окосена и леко подсушена трева или дървени стърготини/, които помагат отлично за предпазване от бурени и запазване на необходимата влага в почвата.

За предотвратяване развитието на болести помага дезинфекцията на почвата с калиев перманганат (с горещ розов разтвор се поливат браздите преди посев).  Добри резултати дава и микробиологичното подхранване, което включва и  биофунгициди (Тиморекс 66 ЕК, Тиморекс Голд и др.).

Салатата обича пространство
22363
 

Последни материали
Виж
От Трудовец стартира фестивала „На кино, на село”
Над 400 са заявените
Община Белослав започва раздаването на компостиращи съдове на домакинствата
Община Ловеч организира регулярен пазар за фермери и занаятчии
Влияние на светлината върху покълването на семената
Скандалът във Велинград
Поредно изслушване в парламента по случаите с чумата по овцете
Допументите се подават в рамките на 1 месец
ЕК даде начало за конкурса „Нов европейски Баухаус“ в селските райони
Свързани материали
Виж
Рязано кисело зеле с моркови
Сред първите 10 са и шопската и снежанката
Овчарската салата е в челните места на класацията на популярен пътеводител
Салатата Канариоле е търсена от потребители и производители и през лятото
Салатите остават предпочитани от стопаните заради добрите възможности за печалба
Синджента представя нов сорт салата с по-плътна и обемна розетка
Пъпешите IDEAL Melon™ със сребърен медал за иновации от Fruit Logistica 2023
Какво да засадим след лука през август – няколко основни култури
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини