В допълнение към споразумението, сключено на 13 октомври 2017 г., германската компания BASF подписа договор за придобиването на още компании и активи, от които химическият концерн Bayer трябва да се освободи, за да изпълни изискванията за конкуренцията при придобиването на американския си конкурент Monsanto, съобщи електронното издание AgroPages. В новия вариант споразумението включва вече съгласуваната продажба на целия бизнес със семена на Bayer, работещ под марката Nunhems, но също така продуктите за обработка на семената с марките Poncho®, VOTiVO®, COPeO® и ILeVO®, платформата R&D за хибридите пшеница и пълната съвременна цифрова фермерска платформа xarvioTM. В сделката влиза и продажбата на бизнеса на Bayer в Австралия, прехвърлянето на някои хербициди с основно активно вещество глифозат в Европа, изследванията на рапицата и проекти по редица неселективни хербициди и нематоциди.
Цената за закупуването на допълнителните активи на Bayer е 1,7 млрд. евро, но с условие за определени корекции при затварянето на сделката. За сравнение – през 2017 г. продажбите на придобиваните активи са достигнали 745 млн. евро.
Първоначално BASF се съгласи да изкупи от Bayer световния му бизнес с неселективния хербицид амониев глифозинат, със семената за някои ключови култури, както и с изследванията за селективните им възможности заедно с търговската марка LibertyLink®. Цената тогава бе определена на 5,9 млрд. евро, като през 2017 г. те са генерирали приходи от 1,5 млрд. евро.
Според купувача придобиването на всички активи на конкурента, осигурили продажби от общо 2,2 млрд. евро през 2017 г. и 2 млрд. евро през 2016 г., ще засилят ролята му в областта на растителната защита и биотехнологиите и това ще предостави отлични възможности за растеж и привличане на инвестиции. „Благодарение на настоящото придобиване BASF ще се превърне в още по-добър партньор на фермерите, подсилвайки портфолиото си за растителна защита и навлизайки в бизнеса с производство на семена на ключови селскостопански пазари. Благодарение на разширения обхват ускоряваме разширяването на основата за растеж във всички региони”, заяви д-р Курт Бок, председател на борда на директорите на BASF SE.
Затварянето на сделката за придобиването на Monsanto от Bayer се очаква да стане през настоящото тримесечие, след като германският концерн получи одобрението на антимонополните органи в САЩ и Русия и очаква да се сдобие с такова и от властите в Канада и Мексико.