Германският производител на химически продукти Bayer Group отчете значителен ръст на продажбите и печалбата през третото тримесечие, става ясно от публичния отчет на компанията. От подразделението Crop Science пък обявиха силно увеличение на продажбите и сериозен ръст на печалбата. „Осигурихме силно оперативно представяне, като всички подразделения демонстрираха мощен импулс в растежа”, заяви Вернер Бауман, председател на борда на директорите на „Байер”.
Печалбата на Bayer Group през третото тримесечие спрямо същия период на 2020 г. преди лихви, данъци, обезценки и амортизации (EBITDA) и преди еднократните ефекти отчита ръст от 16,4% до 2,089 млрд. евро. Това е факт въпреки негативния резлутат от 44 млн. евро от разлики във валутните курсове. В подразделението Crop Science положителният резултат е следствие както от повишаването на цените на продуктите, така и от ръста на продадените количества, но за него допринася и продължаващата реализация на програмите за ефективност. Резултатите в подразделението за фармацевтични продукти бяха сдържани от продължаващото инвестиране в излизането на нови стоки на пазара в САЩ. В подразделението за потребителско здраве положителните резултати са следствие от силното бизнес представяне и положените усилия на мениджърския екип за намаляване на разходите. Тримесечната печалба на компанията преди лихви и данъци (EBIT) и преди еднократните ефекти пък е скочила с 56,6% до 1,224 млрд. евро.
Печчалбата на Bayer Group от основна дейност на акция се увеличава с 29,6% спрямо третото тримесечие на 2020 г. до 1,05 евро, като ръстът се дължи основно на силните резултати в подразделението „Кроп Сайънс”.
Продажбите на компанията през третото тримесечие на годината нараснаха с 14,3% до 9,781 млрд. евро, като всички подразделения допринесоха за положителния резултат. При това разликите от валутните курсове тук са положителни на стойност 67 млн. евро. За първите 9 месеца на годината приходите са се повишили с почти 5% до 32,93 млрд. евро.
В подразделението Crop Science печалбата преди лихви, данъци, обезценки и амортизации (EBITDA) и преди еднократните ефекти е 471 млн. евро при загуба от 34 млн. евро през същото тримесечие на 2020 г. Положителният ефект се дължи най-вече на по-високите цени и ръст на реализираните количества, на получаването на приходи от лицензи, които през 2020 г. бяха отразени през второто тримесечие, както и на приноса на продължаващото прилагане на програми за ефективност. Резултатът би бил още по-добър без неблагоприятния ефект от 28 млн. евро от разлики във валутните курсове, както и от нарасналите разходи, особено при продажбата на продуктите.
Печалбата преди лихви и данъци (EBIT) отчита негативен резултат от 200 млн. евро заради извънредни разходи, породени от щетите по производствени съоръжения в САЩ при преминаването на урагана „Айда” и принудителното спиране поради тази приина за 5 седмици на производството на глифозат в завода в град Лулинг в щата Тексас.
Приходите на подраделението през третото тримесечие нараснаха с над 27% спрямо същия период на 2020 г. до 3,850 млрд. евро благодарение на значителния ръст на продадените количества и повишените це ни в Северна Америка, Латинска Америка, Европа, Близкия изток и Африка. Продажбите в азиатско-тихоокеанския регион останаха на нивото на третото тримесечие на миналата година. Реализираните количества са допринесли с 13,9% за посоченото увеличение, а цените – с 11,9%. Налице е и положителен ефект от 1,3% от разликите във валутните курсове.
Значителен ръст демонстрират приходите от царевични семена и продукти за обработката им, като в северна Америка това се дължи най-вече на силно граничения брой върнати родукти и по-късното получаване на приходите от лицензи. Продажбите в Латинска Америка нараснаха на годишна база през третото тримесечие благодарение на предлагането на нов обработен продукт, както и на увеличението на реализираните количества и повишаването на цените.
Хербицидите отчитат насърчителен ръст в Северна Америка, Европа, Близкия изток и Африка благодарение на повишените цени на продуктите на база на глифозата и увеличаването на продажбите. В Латинска Америка обаче спадът в реализираните количества натисна резултатите.
При фунгицидите е постигнат двуцифрен процентен ръст в Латинска Америка, азиатско-тихоокеанския регион, Европа, Близкия изток и Африка основно благодарение на увеличаването на продадените количества. В Северна Америка обаче при тях се отчита намаление.
Увеличаването на приходите от соеви семена и продукти за обработката им се отдава главно на ръста в Северна Америка заради рязко намалелия брой на върнатите стоки и увеличените приходи от лицензи. Значителен ръст на приходите е отчетен и в Латинска Америка благодарение на повишените цени и увеличаването на реализираните количества.
Инсектицидите отчитат значителен ръст на приходите в Латинска Америка най-вече благодарение на разширяването на продажбите в Бразилия.
Отделът за екологични науки обаче регистрира намаление на приходите, дължащо се основно на спада в реализираните количества в потребителския сегмент.
Приходите от зеленчукови семена нараствата от година на година, водени от увеличаването на реализиранит количества в Латинска Америка и азиатско-тихоокеанския регион.
Приходите от други източници също са нараснали основно благодарение на увеличаването на приходите от лицензи за памукови семена в Северна Америка.
На базата на силните резултати през третото тримесечие Bayer Group подобри прогнозата си за годишното представяне в сравнение с направената през август. Продажбите в подразделението „Кроп Сайънс” вече се очаква да нараснат с 9% вместо с предвижданите през август 7% без отчитане на ефекта от валутните курсове. За подразделението за потребителско здраве прогнозата е за ръст на продажбите от 3-4%, а за фармацевтичните продукти – 6%. При това положение се очакват продажби от около 43 млрд. евро за годината, а с ефекта от разликите във валутните курсове – 44 млрд. евро.
Целта на компанията вече е печалбата преди лихви, данъци, обезценки и амротизации (EBITDA)да нарасне с 25,5% без еднократните ефекти при предвиждани през август 25%, а с отчитане на валутните курсове – с 26%. Прогнозата за печалбата от основна дейност на акция е увеличена с 10 евроцента до 6,1-6,3 евро, а при отчитане на разликите във валутните курсове – до 6,5-6,7 евро на акция.
„Представянето ни през третото тримесечие показа, че вървим във вярната посока както по отношение на оператиното развитие, така и на излизането на пазара на нови продукти. Обвързали сме корпоративната си стратегия и иновационния си потенциал за работа в полза на здравето и хранителната стойност – области със системно значение. В тази своя дейност ние активно търсим начини да помогнем за решаването на пролем с фундаментална важност – как изхранваме и задоволяваме здравословните потребности на нарастващото население под напора на климатичните промени?”, подчерта Бауман.
По думите му новите технологии са жизненоважни в това отношение. Заедно с партньорите си компанията работи по различни продукти в областта на технологиите, които могат наистина да се окажат от съществено значение за обществото. Чрез подразделението „Скокове” компанията инвестира и в 3 биотехнологични начинаещи фирми, приспособяващи различни технологии за нуждите на микробиологичното инженерство, което може да доведе до повече нямащи нужда от торене култури в бъдеще. Това би било от огромна полза за природата, тъй като ще позволи на фермерите да не използват азотни торове, необходими за производстовот на 40% от храната в света в момента, но и отговорни за около 4% от всички емисии на парникови газове.
В „Байер” продължават и усилената работа по амбициозните си цели за устойчивост, като компанията се ангажира да постигне въглеродна неутралност в производството през 2030 г. Освен инвестициите в по-ефективни в енергийно отношение съоръжения и създаването на нови технологии, компанията усилено залага на възобновяемите енергийни източници. За първите 9 месеца на годината концернът е сключил споразумения за получаването на около 400 хил. мегаватчаса зелена енергия, увеличавайки тези количества трикратно.