Световният пазар на химикали, използвани в селското стопанство, се е разширявал неотменно през последните 2 години и вече възлиза на почти 125 млрд. долара годишно, става ясно от доклад на базираната в Ирландия компания за пазарни анализи „Research and Markets”, цитиран от електронното издание Agri Marketing. Тъй като световното население се увеличава и търсенето на селскостопанска химия нараства, очаква се обемът на потребление на торовете и останалите химикали да се повишава стабилно, отбелязват авторите на документа.
Пазарът се дели основно на 2 големи сегмента – торове и активни химични съставки. Главните продукти са торовете, пестицидите от всички видове (хербициди, инсектициди и фунгициди), а освен тях се включват продукти на селскостопанската химия като средства против насекоми, против паразити при овцете, аерозоли против мухи, прахове срещу бълхи и др. Водещ източник на приходи е секторът на азотните торове. Германският концерн „BASF” е лидер по пазарен дял, а сред останалите изтъкнати играчи на пазара са „Bayer”, „Dow Chemical”, „Monsanto”, „Cargill” и „Syngenta”.
Държавите от тихоокеанския регион на Азия са основни потребители и се очаква да формират до 70% от търсенето в близко бъдеще, следвани от Европа и Северна Америка, става ясно от доклада. Нарастващата нужда от средства за растителна защита в Латинска Америка и особено в Бразилия я превръщат във възможен източник на печалби, отчитат неговите автори. Увеличаващото се регулиране на пазара по цял свят обаче най-вероятно ще се отрази неблагоприятно на производството и потреблението, отбелязват експертите.