Растителнозащитните мероприятия трябва да обхванат възможно най-голям брой вредители при минимален разход на труд и средства. Употребата на продукти за растителна защита (ПРЗ) става по схеми, събразени с фазите от развитието на културното растение и съответно от развитието на един или няколко неприятеля, които го нападат. Тя може да бъде считана като крайна мярка и част от цялостната производствена технология.
Ето някои примери
Избор на предшественик. При отглеждането на домати, пипер и други видове от сем. Картофови добър предшественик са житните и бобовите растения. При уплътнено използване на обработваемата площ пиперът може да бъде засаден след спанак и лук. Желателно е видовете от сем. Картофови да се връщат на същото място след 3 – 4 години.
Пространствена изолация. При определянето на площите отдалечеността от сем. Тиквови е важно условие за намаляването на опасността от някои вирусни болести, пренасяни от листни въшки.
Подготовка на избраните площи. Обработката на почвата трябва да осигури добър воден и въздушен режим за кореновата система. Оранта и култивирането трябва да доведат почвата до т. нар. градинско състояние. Това означава, че пластът, където обитават корените, трябва да бъде рохкав, водопропусклив, чист от плевели, неприятели и причинители на болести, съдържащ необходимите за културните растения хранителни вещества.
Специално обследване е необходимо за т. нар. телени червеи Това са ларви на бръмбари, които за кратко време могат да унощижат засадените културни растения. Блатоприятно за високата плътност на телените червеи е заплевеляването от пирей и троскот. Друг опасен неприятел е поповото прасе. Това е насекомо, водещо подземен начин на живот. Напада младите растения, нагризвайки техните стъбла. Когато се движи в почвата то прави тунелчета, повдига растенията и разкъсва техните коренчета. Това е косвена вреда. По-голяма е плътността на неприятеля при обилно торене с оборски тор и неспазено редуване на културните видове. Освен посочените неприятели производителите трябва да имат предвид листните въшки, оранжерийната белокрилка, гъсеници на пеперудите нощенки, нематоди и др.
Засаждането на чист от зарази и закален разсад е важно условие за успешно начало в зеленчукопроизводството. Растенията в закритите лехи и в съдовете след пикирането трябва да влизат в контакт с атмосферния въздух, когато разликата между нощната и дневната температура намалее. Тогава през топлите часове на деня проветрителите на тунелите и парниците трябва да бъдат отваряни. Постепенно периодът на отваряна става по-дълъг.
Употреба на ПРЗ
Веднага след засаждането може да бъде направено поливане с разтвор на дитан М 45 в доза кг / дка внесени с 500 до 1000 л вода. Друг препарат за поливане е Проплант 722 в концентрация 0,1% при разход на работния разтвор - 5 л / м²..
След прихващане на растенията подходящи са:
- пръскания с Превикур 607 СЛ в концентрация 0,15% (пръскането е насочено срещу маната и в зависимост от метеообстановката може да бъде повторено 14 - 20 дни);
- пръскане с Шампион ВП – 0,15% (150 г/дка) има предпазен ефект; посоченият продукт съдържа мед и се явява заместител на бордолезовия разтвор (медсъдържащите продукти предпазват срещу гъбни и бактерийни болести); препоръчителният интервал за тяхната у,потреба е около две седмици в зависимост от метеообстановката.