С приетия днес от Европарламента доклад е заявена по-голяма подкрепа за пчеларския сектор. Очаква се бюджетът по националните програми за пчеларство да се увеличи с 50 на сто, заяви евродепутатът от групата на Социалистите и демократите Момчил Неков във връзка с приемането на доклада.
Пчелите опрашват културите и дивите растения, което помага да се поддържа биоразнообразието. 84% от растителните видове и 76% от производството на храни в Европа зависят от опрашването от пчели. В икономически параметри, това са 14,2 милиарда евро годишно.
„Ако трябва с едно изречение да обобщя какво носи приетият доклад, това е, че Европейският парламент иска мерки за по-добра защита на пчеларите и борба с фалшивия внос на мед, заяви Неков.
Мерките в доклада включват увеличаване на средствата за националните програми за пчеларство, подобряване на здравето на пчелите (например чрез забрана на вредни пестициди, повече научноизследователски или развъдни програми), по-добра защита на местните и регионални сортове пчели.
В ЕС има около 17 милиона пчелни кошери и 600 000 пчелари, произвеждащи около 250 хиляди тона мед всяка година. Предприета е и борба срещу разпространението на фалшив мед на пазара на ЕС, защото това също оказва и натиск върху европейските пчелари, води до спад в цените и повдига въпроси за защита на потребителите.
Искаме мерки за подобряване на процедурите за тестване и засилване на инспекциите по вноса, да се откриват случаите на фалшифициране на мед и по-високи санкции за измамниците“, уточни Неков.
ЕП иска да се подобри етикетирането, за да се гарантира, че потребителите знаят от коя държава идва продуктът.
Докладът за пчеларството посочва, че медът трябва да бъде признат за чувствителен продукт и да не бъде включван в международни споразумения на ЕС, защото изискванията и разходите за европейските пчелари са високи и те стават жертва на конкуренция и евтин внос отвън, какъвто е случаят с меда от Украйна и Китай.
Евродепутатите са настояли и за забрана на пестицидите, които убиват пчелите и застрашават биологичното разнообразие.
Вчера Европейският орган за безопасност на храните (EFSA) публикува доклад за оценка на риска, който потвърждава, че някои вещества, използвани в пестициди – неоникотиноидите, клотианидин, имидаклоприд и тиаметоксам - убиват пчелите.
Нашето биологично разнообразие е застрашено, тъй като пчелите започнаха да изчезват в Европа през 90-те години.
Отговорността за въвеждане на забрана за използване на опасни пестициди е на Европейската комисия и на органите на държавите членки в качеството им на законодатели.