Процесът на отглеждане на ягоди от семена не е елементарен и често захващащите се за първи път с това начинание се провалят. А ето какво трябва да се направи, за да избегнем неуспеха.
Важно е да определим срока за засаждане на семената. Смята се, че оптималният вариант за това е през януари и февруари – така преди пресаждането им на открито растенията успяват да развият силна листна маса и коренова система. Няма пречки обаче то да се направи и по-рано – просто разсадът ще престои по-дълго на перваза.
Преди засаждането накисваме семената на ягодите за 2-3 денонощия във вода, след което ги подсушаваме. Садят се в сандъче с 10-сантиметров слой плодородна земя от градината.
Ако просто засадим семената, ще се наложи дълго да чакаме да пробият почвата. За да ускорим процеса на поникването, трябва да проведем стратификация. За целта сандъчето със засадените семена се покрива със сняг и се поставя за 2-3 дни в хладилника или на студено място. След този студен шок семената ще поникнат много по-рано.
Периодът на пробиване на семената отнема от 7 до 40 дни, затова е необходимо да се запасим с търпение. През цялото това време сандъчето със семената трябва да се намира в тъмно и топло помещение. Идеалният вариант е под масата до радиатор. Не трябва обаче да допускаме почвата да пресъхне, затова е необходимо да поливаме редовно или да полагаме върху сандъчето стъкло или найлон, като бършем образувалия се конденз, за да не допуснем пък преовлажняване на почвата.
За следващия етап е нужна повечко светлина. Щом първото растение пробие почвата, сандъчето се поставя на най-слънчевия перваз. За пълното удовлетворяване на нуждите на растенията е от полза включването на луминесцентна лампа, за да може тъмните часове през денонощието да не са повече от 7.
Когато младите ягодови растения достигнат етапа на 2 до 4 двойки същински листа, трябва да ги пресадим в отделни съдове. За разсада от ягоди най-подходящи се смятат съдове с вместимост от 500 милилитра. Дъното се пълни с дренаж от дребен чакъл, над него се полага богата на хранителни вещества смес от градинска пръст, пясък и прегорял оборски тор в равни части. При това пикиране е важно да не засипем точката на растеж, в противен случай растенията ще се развиват слабо и дори може да загинат.
Първите появили се цветове се откъсват без жал – те само ще отслабят растението и няма да дадат кой знае каква реколта.
Разсадът може да се държи на перваза до пролетта. Растенията се пресаждат на открито, когато вече няма опасност от силни студове – обикновено от края на март до средата на май. В месеца преди това можем да проведем процедури по закаляването им, изнасяйки ги навън първоначално за по няколко минути, а след това за часове. Важното е това да става при положителна температура на въздуха.