Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
22.04.2017 г.

Осем тайни за богата ягодова реколта

sinor

Безспорните вкусови качества на ягодите ги правят украшението на всяка трапеза и гордостта на всяка градина. Отглеждането им обаче е свързано с немалко предизвикателство, затова ще се опитаме да улесним страстните градинари с няколко тайни за избягване на основните грешки и за увеличаване на реколтата.

1. Ягодите могат да се засадят през 2 периода от годината – от март до май и от август до октомври. Колкото по-рано обаче стане това, толкова по-голяма ще бъде реколтата през следващата година. Освен това през пролетта разсадът се прихваща по-добре, тъй като жегите през август пречат на този процес.

2. Най-добре е ягодите да се садят в дъждовно или мрачно време, както и вечер. Това улеснява вкореняването на растенията. Ако не вали, след засаждането задължително се поливат.

3. Всяка розетка трябва да има 4-5 здрави листа и разклонена коренова система. При засаждането от листата се оставят само 2-та най-млади, а корените се скъсяват до 10-15 сантиметра, за да не се прегъват. Посадъчният материал се подбира от специални корени, отгледани на плодородна почва. 

4. Преди засаждането лехите се прекопават, след като върху тях са били разхвърляни прегоряла оборска тор, дървесна пепел и комплексни минерални торове. Най-важното е да се придържате точно към препоръчителните дози, посочени върху опаковките.

5. Ако засаденият сорт не е ремонтантен, ще даде плодове за относително кратък срок. Можете обаче да засадите 3-4 различни сорта, като по този начин ще разтеглите периода, в който се получава реколта. Ремонтантните сортове осигуряват плодове през цялото лято.

6. Ягодите не трябва да се садят там, където през миналата година са били отглеждани растения от семейство картофови – домати, чушки, патладжани и самите картофи. Реколтата ще е много по-богата, ако ягодите се засадят там, където е отглеждан чесън, бобови култури, горчица или сидерати.

7. През по-продължителни сухи периоди ягодите се поливат 1-2 пъти седмично. Поливането трябва да се ограничи чак в началото на есента, тъй като тогава растенията се подготвят за зимата и излишъкът от влага тогава може да доведе до понижаване на устойчивостта на студ.

8. И най-важното – за изключително богата реколта трябва редовно да се унищожават ластуните. Там, където ягодите вече дават плод, ластуните не трябва да се оставят да пораснат над 10 сантиметра. При това най-добре е да се режат с ножици, вместо да се изскубват, за да не нараним растението.

Осем тайни за богата ягодова реколта
35040
 

Последни материали
Виж
Тайланд закупи 195 000 тона фуражна пшеница от Австралия
Българската хлебна пшеница отново не успя да спечели търга в Йордания
Европейската банка за възстановяване и развитие ще финансира разминирането на земеделски земи в Украйна
Ученици от земеделската гимназия в Добрич гостуваха на Аграрния университет
БФС
Призив да участвате в Европейските награди за биологично земеделие 2025
Боб със свински крачета
Заседание на МС
Кабинетът отмени три решения на служебното правителство от 2024 г.
Свързани материали
Виж
Технологични карти за растениевъдство, конвенционално и биологично производство
В градината
През август започнете с предпазни мерки срещу фитофтора при ягодите
Средният добив при малините за 2023 г. е 360 кг/дка
Над 2 700 хектара с малини и ягоди са заявени за директно подпомагане през последните две години
А в магазините се продават по 30-32 лв. за килограм
Цената на малините от производител до търговец на едро скача с 250 процента. ЕС трябва да чуе това!
Комисия по стоковите борси и тържища
Вносните краставици са по-евтини от българските
Ягодовият акар застрашава не само бъдещата реколта, но и растенията
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини