Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
07.11.2017 г.

Няколко нестандартни начина за опазване на кората на овошките от гризачи

Полезни съвети

Природата не търпи празно пространство, гласи един научен постулат, а овощарите отдавна са се убедили на практика, че щом приберат реколтата и престанат да се мяркат често в градините, там започват да върлуват мишки и зайци. А когато застудее, процесът се масовизира, особено във вилните зони, където хора може да не идват с месеци. Как тогава да защитим дърветата от острите зъби на гризачите? Ето няколко варианта.

За първия начин са нужни няколко стари кофи. Продънват се и се прави един пълен вертикален разрез по стената. После с тях се „загръщат” долните части на овошките, като се стягат с мека тел, след което кофите се набиват 3-4 сантиметра в почвата. Между метала и кората на дървото трябва да остава малък въздушен слой, за да не го съсипят студовете. Така срещу зъбите на гризачите овошките са оборудвани с направо рицарски доспехи.

Разбира се, не всеки разполага със стари ненужни кофи подръка, затова те могат да бъдат заменени с големите пласмасови бутилки. Предимството е, че приспособяването им е по-лесно, а недостатъкът – че все пак не са достатъчно здрави за зъбите на гризачите. Все пак липсата на всякакви вкусови качества е в състояние да откаже част от мишките и зайците да стигнат до кората на овошките.

Друг начин е през лятото да съберем кора от паднали в гората дървета и да я нарежем на ленти по около 20 сантиметра всяка. През есента тази кора се обвива около стволовете на младите овошки, като също се набива в почвата на дълбочина 3-4 сантиметра.

Още един прост начин да защитим стъблото и основните клони на височина до 1,5 метра от гризачите е да ги обвием с негодни за употреба дамски чорапогащи. Оказва се, че необичайният материал пази дърветата и от слънчевите изгаряния.

Напролет всички изброени защитни средства се свалят, за да може дърветата да навлязат нормално във вегетационния си период.

Специално срещу мишките могат да се използват и други начини за борба без участието на овошките. В половинлитрови бутилки с широко гърло се налива малко олио, като вътрешната част на гърлото се намазва с масло. Бутилките се разхвърлят в градината , като гърлото повдига леко, и се замаскират с какъвто боклук имаме подръка – клонки, дъсчици, трева, сено. Импровизираните капани се проверяват за изкушили се гризачи през няколко дни.

Няколко нестандартни начина за опазване на кората на овошките от гризачи
12653
 

Последни материали
Виж
Почитаме 188-та годишнина на Васил Левски
Прекланяме се пред правото дело на Апостола
Бор
Сивото гниене може да бъде неприятна изненада
Позиция на конфедерацията
Със следващия бюджет ЕК попари надеждите на европейските фермери
Край тетевенското село Рибарица
За пореден път залавят осъждан за бракониерство ловец
Агрометеорологична прогноза за периода 18-24 юли 2025 година
Поливането остава приоритет при късните пролетни и зеленчукови култури
Очакват се напрегнати преговори но този бюджет
Германия отхвърля бюджета до 2034 г., предложен от Европейската комисия
Свързани материали
Виж
Застраховката - ценно преимущество за земеделеца
Важно през лятото
Череши и кайсии не дадоха плод, но сега трябва да се поливат!
За стопаните на овощни дървета изпитанията не свършват!
Листната диагностика – повреди от насекомни и ненасекомни неприятели
Практика
Листната диагностика в края на пролетта и началото на лятото
Гъсениците педомерки - напаст за овощни и горски видове!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини