Защо да купуваме пръст за разсада, когато вожем да я вземе от собствената градина? За целта най-добре е горният 5-сантиметров слой да се отхвърли, тъй като в него има много вредители и причинители на болести, а да се вземат следващите 10-15 сантиметра, които са относително чисти. Все пак и тази почва трябва да пречистим от личинки, вредни насекоми и причинители на заболявания. Това може да стане по няколко начина.
1. Най-простият е да загреем пръстта за 30 минути във фурната. Преди това обаче трябва да я изсушим. Положителното при този начин е, че напълно прочиства почвата от причинителите на болестите, но същевременно се разрушават органичните вещества в нея и тя губи структурата си. Разсадът обаче расте сравнително добре на такава почва.
2. Някои градинари вместо във фурната заливат пръстта с гореща вода. Вредителите и болестите не могат да бъдат унищожени напълно, но разсадът в такава почва расте отлично и зеленчуците дават богата реколта.
3. Пръстта може да се съхранява и навън. Този начин е най-добър, защото в процеса на съхранение почвата ще замръзне и ще се разтопи няколко пъти, а това ще я прочисти напълно от болести.
4. Почвата може да бъде обеззаразена и със слаб розов разтвор на калиев перманганат. Пръстта се полива с него, докато се намокри слабо, а 2 часа по-късно се полива с чиста вода. Важно е съдът, в който се провежда процедурата, да е с дренажни отвори, за да воже излишъкът от разтвора да се оттича.
5. Не е задължително да се прилага повече от един начин – обикновено една обработка е достатъчна, за да бъдат ограничени пораженията от кореновото гниене и останалите разпространени заболявания по разсада.