Начало » Хоби земеделие » Малката градина
24.07.2017 г.

Разсадите – какво трябва да знаем

Тревогите започват още преди сеитбата

За собствени нужди или за пазара вие може да отгледате зеленчуци с разсад, който да закупите. Но често предпочитаният вариант е сами да си го произведете, дори когато става въпрос за малките нужди на дворното стопанство. В такъв случай е необходимо да се осигурят определени условия, което е въпрос на знания и на тяхното приложение. Нужна е преди всичко топлина и светлина. Редом с техническото решение на тези въпроси стои и въпросът за площта. Отговорът му идва от решението колко какъв ран зеленчук, изискващ производство на разсад, искате да отгледате. Всичко това е свързано с потребността от семена, торове и различни други материали.

Колко и какво семе ще ви трябва
Това е първият въпрос, на който си отговаря градинарят, защото семената не са евтини. Приложената таблица ще ви ориентира за необходимите ви количества семена и за площта, на която да отгледате гъст разсад. Много е важно семената да отговарят на определени изисквания. Първото от тях е да са автентични т. е. да отговарят на вида и сорта, за който ви се предлагат, да не съдържат семена от други културни или плевелни видове. Те трябва да са с висока кълняемост, да са обеззаразени.
Закупените от реномирани фирми семена са автентични, обеззаразени и с висок процент кълняемост. Но често с отбираните от собствената градина не е така. Трябва да се има предвид, че отбраните семена от онези сортове, на етиката на които е било отбелязано F1 вече не са автентични. Те са хибридни комбинации и добрите им качества се проявяват само в първо поколение. Именно то се отбелязва с F1. Отбраните собствени семена може да са с ниска кълняемост най-често по причина, че не са били узрели или че не са правилно сушени или съхранявани. Затова е необходимо на тях, както и на запазени от миналата година закупени семена, предварително да се провери кълняемостта

Необходими семена и площ за производството на гъст разсад за 1 дка ранни култури, отглеждани на открито, и ориентировъчни срокове за сеитба

Домати (Срок на засяване 20.I - 15.II) Необходимо семе (гр/дка) 24-25
Пипер (Срок на засяване 10.I - 5.II) Необходимо семе (гр/дка)120
Патладжан (Срок на засяване 10.I- 5.II) Необходимо семе (гр/дка)40
Главесто зеле (Срок на засяване 1.II - 10.II) Необходимо семе (гр/дка)40
Цветно зеле (Срок на засяване 20.I - 5.II) Необходимо семе (гр/дка)40
Алабаш (Срок на засяване 1.II - 10.II) Необходимо семе (гр/дка)50
Салати (Срок на засяване 1.II - 10.II) Необходимо семе (гр/дка)20
Краставици (Срок на засяване 25.III - 5.IV) Необходимо семе (гр/дка)80
Тиквички (Срок на засяване 20.III - 5.IV)Необходимо семе (гр/дка)250

Пригответе добра хранителна среда
Успехът на разсадопроизводството зависи изключително много от състава на почвата (хранителния субстрат), в която ще бъдат отгледани младите растения. Добър хранителен субстрат е онзи, който съдържа всичките хранителни елементи и осигурява правилен воден и въздушен режим. Той може да бъде приготвен от равни по обем части прегорял оборски тор и почва. Не се използва почва от градината, защото съдържа причинителите на различни болести по зеленчуковите растения. Най-подходяща е чимовката, т. е. от затревените площи. Ако почвата е по-тежка, прибавя се и пясък, ако е бедна, количеството на тора може да се увеличи. Тогава съотношението органичен тор-почва, пясък може да бъде 2:1:1. Към тежки глинести почви може да се добави и торф. Той не обогатява субстрата с хранителни вещества, но подобрява неговите водни и въздушни свойства.
Няма да сбъркате, ако към 1 куб. метър торопочвена смес добавите 1,2 кг суперфосфат, 0,6 кг калиев сулфат и 0,4 кг амониева селитра. Ако всичко това сте направили досега, е добре. Ако не сте, дано времето ви позволи, а почвата да не е разкаляна.

Разсадите – какво трябва да знаем
11221
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини