Декември е най-зимния месец, но има и хубави дни, които могат да се използват за работа в овощната градина. До замръзване на почвата и ако температурата на въздуха не е спаднала под 5-6 градуса може да засаждате овощните дръвчета и малини. Ако настъпят по-големи студове, а вие вече сте се снабдили с фиданките, зазимете ги добре за пролетното засаждане.
Ако времето позволява, започнете резитбите за просветляване, а ако има болни клони или изсъхнали, изрежете ги. Внимавайте да не повредите здравите тъкани на ствола. Големите отрези намажете с блажна боя. Старата кора също остържете, съберете стърготините и ги изгорете. Намажете стволовете с 20% варов разтвор. Сменете старите ловни пояси. Там се крият много форми на неприятели, които могат да презимуват успешно.
Изрежете още отсега леторасти от някое плодно дръвче, за да си направите калеми. Съхранете ги добре в хладилник или отвън на защитено от слънцето място. Не вземайте за калеми лакомци, а едногодишни леторасти от южната страна на дървото и с добре развити пъпки.
Новозасадените ягоди често ни изненадват, като “изкачат” на повърхността на почвата. Това се дължи се на замръзването и размръзването на лехите, затова е добре леко да се притъпче почвата около растенията.
Не прогонвайте птиците от овощната градина. Те са ваши добри помощници. Хранят се с много от неприятелите на овошките. Но ако падне голям сняг, постарайте се да им предложите подходящо “жилище” и храна.
В лозето също се събират резници за вкореняване или присаждане от най-добрите лози. За по-малки площи те се правят на снопчета, които се съхраняват заровени в леко влажен пясък до около 10 см от основата им. Добре е да им поставите етикетчета с имената на сортовете.
В старите лозя в пукнатините на кората зимува най-често лозовата листозавивачка. Гъсениците на лозовата пъстрянка и сивата педомерка изгризват и унищожават целите пъпки. Зимното пръскане с 3% разтвор ЕМ 80 ги унищожава.
Полагат се грижи за съхраненото грозде, като се почистват загнилите зърна, при необходимост се проветрява помещението. Младите вина също са под строг надзор – ежеседмично доливане и първото претакане, ако не е направено в края на ноември.