Начало » Хоби земеделие » Малката градина
26.11.2017 г.

Корнишони ще пълнят бурканите

За да не горчат, не ги пресушавайте

В почти всяка градина се отглеждат краставици за салата или за туршия. За да се развиват добре растенията обаче, стопанинът трябва да познава техните изисквания и да ги осигурява навреме.
Краставиците са изключително топлолюбиви растения. Оптималната температура за развитието им е 25-28С. При температура под 15С растежът спира и женските цветове окапват. Продължително хладно време в началото на юни може да причини сериозни смущения в развитието им. Когато температурата е ниска, а влажността висока, растенията се просмукват и е възможно да загинат. Висока температура над 30С също задържа растежа им. Много важно условие за добри резултати е богатата с органични вещества, дълбока, топла, структурна и плодородна почва. Особено благоприятно е влиянието на оборския тор, който подобрява физичните качества, освобождава продължително време хранителни вещества и отделя при разлагането си много полезния за краставичните растения въглероден диоксид.

На гнезда или редове
Краставиците се отглеждат почти през цялата година. Ранните зеленчуци вече са в градината, но ако искате продукция през есента, то засейте семената на корнишоните през юни и първите дни на юли.
Сеитбата на семената направо в градината става в предварително подготвени гнезда или в редове. В гнездата се поставя оборски тор, размесен с почва. Семената се засяват в средата на гнездото, на дълбочина 2-3 см, по 5-6 в гнездо, наредени в кръг. Разстоянието между гнездата е 40-60 см, между редовете – 80-100 см. В редовата сеитба в браздичките се засяват семената на 3-4 см едно от друго. При редовото отглеждане растенията се прореждат на 25-30 см едно от друго при дългоплодните сортове и на 15-20 см при късоплодните – корнишоните. Краставиците могат да се засяват и на висока равна леха, като най-подходяща е схемата 120+40х8-10 см. По този начин растенията се стелят свободно върху лехата.

Направете им телена конструкция
Краставиците могат да се отглеждат и на телена конструкция. Този начин има доста предимства – улесняват се обработките и беритбата, по- добре се опазват от болестите, получава се по-голям добив.
Телената конструкция се прави от дървени или железобетонни колове, високи 2-3 м, поставени в реда или междуредието. Коловете се свързват с няколко реда тел, разположени през 40-50 см. Най-долния е на 30-35 см от почвената повърхност, където се превръзват растенията, когато са във фаза 5-6 лист. От долната до горната тел срещу всяко растение се опъва отвесно сизал, по който се увиват растенията и освобождават междуредията.

С торенето не трябва да се прекалява
За унищожаване на плевелите се окопава 3-4 пъти. Едновременно с окопаването растенията се загърлят с рохкава и влажна почва, за да пуснат допълнителни корени. При първото окопаване се подхранват с амониева селитра и след две седмици – отново. Добре понасят и 1-2 поливки с размит говежди тор, но не прекалявайте, за да не се натрупат нитрати в плодовете. През периода на плододаването се полива през 5-6 дни, но с по-малко вода.
За да не горчат краставиците, не ги засушавайте, особено когато температурата на въздуха е висока, обирайте внимателно плодовете, без да тъпчете или обръщате стъблата.

Корнишони ще пълнят бурканите
9445
 

Последни материали
Виж
За Кампания 2023
ДФЗ преведе над 7,3 млн. лева на 725 биопчелари
Всички заявления трябва да имат статус Чакащо ръчно зареждане в ИСАК
До 13 август се подават електронни формуляри в СЕУ за Кампания 2024
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 26 юли – 1 август 2024 година
Сушата се завръща с високи температури
Обзор на Софийска стокова борса за периода 23-26 юли 2024 година
Трета седмица не помръдват котировките за зърно и слънчоглед на борсата
Съвети за градинаря
Причини за напукване на доматите и необходими мерки
Срещи с бранша
Днес и в понеделник ДФЗ ще плати субсидиите за биопчелари и биоживотновъди
Свързани материали
Виж
Болести по краставиците, като резултат от неправилно поливане
Консервната индустрия очаква дефицит на суровината и ръст на цените
Германските фермери свиват производството на корнишони заради коронавируса
Полезни съвети
Да си отгледаме корнишони на перваза
Полезни съвети
Защо горчат корнишоните и можем ли да го избегнем
Туршия от корнишони в буркан
За да не горчат, не ги пресушавайте
Корнишони ще пълнят бурканите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини