Начало » Хоби земеделие » Малката градина
26.11.2017 г.

Корнишони ще пълнят бурканите

За да не горчат, не ги пресушавайте

В почти всяка градина се отглеждат краставици за салата или за туршия. За да се развиват добре растенията обаче, стопанинът трябва да познава техните изисквания и да ги осигурява навреме.
Краставиците са изключително топлолюбиви растения. Оптималната температура за развитието им е 25-28С. При температура под 15С растежът спира и женските цветове окапват. Продължително хладно време в началото на юни може да причини сериозни смущения в развитието им. Когато температурата е ниска, а влажността висока, растенията се просмукват и е възможно да загинат. Висока температура над 30С също задържа растежа им. Много важно условие за добри резултати е богатата с органични вещества, дълбока, топла, структурна и плодородна почва. Особено благоприятно е влиянието на оборския тор, който подобрява физичните качества, освобождава продължително време хранителни вещества и отделя при разлагането си много полезния за краставичните растения въглероден диоксид.

На гнезда или редове
Краставиците се отглеждат почти през цялата година. Ранните зеленчуци вече са в градината, но ако искате продукция през есента, то засейте семената на корнишоните през юни и първите дни на юли.
Сеитбата на семената направо в градината става в предварително подготвени гнезда или в редове. В гнездата се поставя оборски тор, размесен с почва. Семената се засяват в средата на гнездото, на дълбочина 2-3 см, по 5-6 в гнездо, наредени в кръг. Разстоянието между гнездата е 40-60 см, между редовете – 80-100 см. В редовата сеитба в браздичките се засяват семената на 3-4 см едно от друго. При редовото отглеждане растенията се прореждат на 25-30 см едно от друго при дългоплодните сортове и на 15-20 см при късоплодните – корнишоните. Краставиците могат да се засяват и на висока равна леха, като най-подходяща е схемата 120+40х8-10 см. По този начин растенията се стелят свободно върху лехата.

Направете им телена конструкция
Краставиците могат да се отглеждат и на телена конструкция. Този начин има доста предимства – улесняват се обработките и беритбата, по- добре се опазват от болестите, получава се по-голям добив.
Телената конструкция се прави от дървени или железобетонни колове, високи 2-3 м, поставени в реда или междуредието. Коловете се свързват с няколко реда тел, разположени през 40-50 см. Най-долния е на 30-35 см от почвената повърхност, където се превръзват растенията, когато са във фаза 5-6 лист. От долната до горната тел срещу всяко растение се опъва отвесно сизал, по който се увиват растенията и освобождават междуредията.

С торенето не трябва да се прекалява
За унищожаване на плевелите се окопава 3-4 пъти. Едновременно с окопаването растенията се загърлят с рохкава и влажна почва, за да пуснат допълнителни корени. При първото окопаване се подхранват с амониева селитра и след две седмици – отново. Добре понасят и 1-2 поливки с размит говежди тор, но не прекалявайте, за да не се натрупат нитрати в плодовете. През периода на плододаването се полива през 5-6 дни, но с по-малко вода.
За да не горчат краставиците, не ги засушавайте, особено когато температурата на въздуха е висока, обирайте внимателно плодовете, без да тъпчете или обръщате стъблата.

Корнишони ще пълнят бурканите
10449
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Туршия от кисели краставички със синап
Туршия от карфиол, лукчета и краставички
Болести по краставиците, като резултат от неправилно поливане
Консервната индустрия очаква дефицит на суровината и ръст на цените
Германските фермери свиват производството на корнишони заради коронавируса
Полезни съвети
Да си отгледаме корнишони на перваза
Полезни съвети
Защо горчат корнишоните и можем ли да го избегнем
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини