Как да обагрим градината | Хоби земеделие
Начало » Хоби земеделие » Малката градина
04.11.2017 г.

Как да обагрим градината

Засаждането на дървета и храсти има тънкости

Подборът на здрав и качествен посадъчен материал е предпоставка за успешното прихващане и по-нататъшното развитие на декоративната растителност. Дърветата и храстите трябва да имат ясно изразен ствол, короната да бъде добре оформена и еднакво развита във всички посоки, а кореновата система да съдържа голямо количество малки коренчета и власинки.
Най-добре е да се засаждат растенията на възраст 6 – 8 години.
Точното време, в което трябва да сторите това, защото зависи от биологичните особености на растенията. За широколистните дървета трябва да се изчака периодът на покой, а това е през есента, в края на листопада, или напролет – преди набъбването на пъпките или началото на разлистването.
Иглолистните видове имат само относителен покой. Краят на август и септември е най-подходящото време за тяхното засаждане.
В районите с по-мека и топла зима е за предпочитане есенното засаждане, а по-студените райони - пролетното.

Състоянието на почвата също влияе върху растежа и развитието на посадъчния материал. Тя трябва да е чиста от отпадъци, богата на хранителни вещества. От особеностите на терена зависи и големината на дупките, които ще се изкопаят за растенията. За дървесните видове дупките трябва да бъдат с размери 70/70/70 см. и 80/80/80 см. – за по-богати почви, 100/100/80 см при по-бедни почви. Храстите се засаждат в дупки с размери съответно – 40/40/40 см , 50/50/50 см и 60/60/60 см при по-лоши почвени условия. Ямките трябва да се изкопаят 20-30 дни предварително. Дупките се оформят с отвесни, а не с полегати стени и то с ръчни инструменти.

Изглолистните видове се продават с буца пръст около корена и опаковка от зебло. Преди засаждането се премахват счупените клонки, но не се съкращава надземната част. Подрязват се косо (0,5-1 см) всички странични и централният корен и се полага в дупката. Пръстта се смесва с прегорял оборски тор, добре се разбърква с лопатите и се сипва между буцата пръст и стените на дупката. Притъпква се с крак на пластове по 10-20 см. След притъпкването, фиданката трябва да се укрепи. Това става с колчета, а обвързването – с тел на 2/3 от общата височина на растението, като преди това сте поставили гума, за да не нарадите дървото. Полейте. Кореновата шийка да бъде на нивото на повърхността.

При засаждане на широколистни листопадни дървета и храсти се прави резитба на кореновата система и на короната. Премахват се всички наранени и счупени коренчета и клонки. След това коренът се вмъква в дупката и почвата се разпределя равномерно между коренчетата. Почвата се смесва с прегорял оборски тор, добре се разбърква и се полага в дупката. Кореновата шийка да остане на нивото на повърхността. Почвата около новозасаденото растение трябва хубаво да се притъпче, стеблото да се привърже към дървен кол с дебелина 6-8 см и дължина 2,5-3 м. Превръзката става с фезал във вид на осморка около “пръстен” от гума. Накрая се полива, като за дърветата е нужно 10-12 л. вода, а за храстите – 5-6 л вода.
Вечнозелените широколистни дървета и храсти се засаждат през пролетта със земя около корена и надземната част не се съкращава. Укрепват се както листопадните растения. Поливането е по-обилно и се съпровожда с оросяване на короната.

Как да обагрим градината
9185
 

Последни материали
Виж
В щата се произвеждат около 30 на сто от световните количества
Реколтата от орехи в Калифорния намаля с близо една трета
Мусака от макарони - Гърция
Квотите за внос на слънчогледово семе и слънчогледово масло в Турция вече са в сила
Заради неблагоприятни метеорологични условия през пролетта и лятото
Пчелните семейства в Украйна намаляха с 20-25 на сто през миналата година
Местните жители смятат да търсят правата си в съда
Регламентирано обезлесяване в Софийско довело до поголовна сеч
Предишното огнище на болестта в Европа е у нас през 2011 година
Германия потвърди първи случай на шап от 37 години до границата с Полша
Свързани материали
Виж
Секторът е приоритет в държавната политика само на хартия
Българските градинари не определят цените на плодовете и зеленчуците
Съвети за градинаря
Ползите от етеричните масла в градината – от дезинфекция до растителна защита
Меден сулфат за градината - полза и вреда
Фермери падават сигнал
„Черната златка“ се превръща в бич за овошките - както чумата за овцете
Андрю Роф продуктов мениджър на New Zealand Frost Fans в специално интервю за синор бг
Машините за вятър превземат овощните градини и лозята по света
Производството на лешници във Франция се увеличава
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини