В края на жътвата на пролетниците експерти от Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA) предвиждат раздвижване в износа на царевица, нещо, което доскоро не се наблюдаваше. В октомврийския си доклад за добивите те посочват, че реколтата от царевица тази година ще достигне 2,6 млн. тона, което е с 200 хиляди тона повече от прогнозите на министерството на земеделието.
Поради търсенето на царевица в ЕС се очаква цените да се покачват. Прогнозите са, че общността ще внесе над 14 млн.т царевица през 2017/18 г., а средногодишната цена в САЩ по предвиждания на FAPRI ще бъде 180 US$/т.
На вътрешния пазар изкупната цена в момента е 255-260 лв/т и се очаква да расте. На тази база от САРА предвиждат, че износът на царевица да достигне до 1,3 млн.т, при средногодишни изкупни цени на място (от Северноцентралния район) - около 282 лв/т.
Според икономистите реколтата от слънчоглед тази година е 1,8 милиона тона, като заслужава да се отчете рекордният внос на слънчоглед, който беше извършен през миналата стопанска година. Тогава се внесоха 190 хил. т маслодайно семе и това ще даде отражение на преходните запаси.
Началните запаси от семе от юли тази година са около 260 хил. т.
Сегашните изкупни цени на слънчогледа около 540-550 лв/т са конкурентни на цените в Украйна и Русия и се очаква да продължат да растат до 600 лв/т до края на годината.
Световните прогнози за реколтата от пшеница в глобален мащаб се увеличават непрекъснато. По-последни данни те могат да надминат 745 млн.т. Под давление на тези новини фючърсните цени и на Чикаго (CME) и в Европа (MATIF) падат от началото на октомври , достигайки съответно на 157 и 190 долара/т.
ФОБ цените на пристанищата в Черно море за хлебна пшеница от Русия, която печели почти всички търгове от началото на новата пазарна година през октомври обаче са стабилни около 195 $US/т и 188 $US/т за фуражна.
Общото производство на царевица в света през 2017/18 г се очаква да бъде около 1,03 млрд.т.,което е 4% по-малко от предходната година. В същото време по данни на USDA световната търговия се очаква да расте на годишна база с 5%, а ЕС да внесе през този период нето 14,5 млн.т или 18% повече в сравнение с 2016/17 година.
USDA понижи своите прогнози за реколтата от слънчоглед, специално в Черноморския регион. В световен мащаб се очакваше исторически рекорд през 2017/18 г., а без България и Румъния останалите страни от региона се прогнозира да произведат 27,4 млн.т. Вероятно производството ще падне още в този регион, като Украйна вероятно ще получи около 12,5 млн.т. вместо очакваните 13,5 млн.т и общото световно производство няма да надвиши 45 млн.т.
Лошите новини за реколтата от слънчоглед в Украйна, която диктува цените на слънчогледовото олио в Европа, ще доведат според UkrAgroConsult до постепенно увеличение на цените, което е благоприятно за останалите държави.