Есента е в разгара си, реколтата от плодове и зеленчуци е прибрана и скоро ще трябва да почистим и приведем в ред градината, подготвяйки я за зимуване.
След прибирането на реколтата мнозина градинари изтръгват останалата от зеленчуковите растения зеленина, започват да събират листата и ги складират някъде, като често използват за целта вили, при което част от материала се изсипва навсякъде по трасето. По опитните обаче съветват да не се процедира по този начин, тъй като така болестите по изсъхналите растения и листа могат да се разпространят по цялата градина.
По-добрият вариант е преди събирането всички растителни остатъци най-напред да бъдат обработени с разтвор против гъбични болести, например с 40 грама меден хлорид, разреден в 10 литра вода. Седмица по-късно можем да започнем борбата с вредителите по овощните и зеленчуковите култури с инсектицидни и акарицидни препарати, с които пръскаме и плевелите, и листата на овошките – както опадалите, така и онези, които са още по дърветата.
След това започваме да събираме всички изсъхнали стари растения, като ги изтръгваме от корен и ги трупаме върху синтетичен материал. Отнасяме ги в компостната яма и ги покриваме с тъмно фолио – там целият боклук изгаря и плевелите загиват.
Когато лехите са почистени от растения и листа, обикновено се влагат комплексни минерални торове – по половин лъжица на квадратен метър. След това лехите се прекопават на дълбочина 20-25 сантиметра. Добре е обаче земята да не се изравнява с гребло, а да остане в прекопан вид през зимата, за да могат всички личинки на вредителите да загинат.