Начало » Новини » Страната
04.09.2017 г.

Борба без химия с вредителите и болестите в градината

sinor

Въпреки значителната си ефективност химическите препарати, използвани в зеленчуковата и овощната градина, налагат определени ограничения, а често дават и нежелани странични ефекти. Затова е по-добре да прилагаме други методи за борба с вредителите и болестите, особено ако не са успели да се разпространят масово и разполагаме с необходимото време.

Начините за борба с вредителите и болестите в градината, при които не се използват химически средства, се делят на няколко големи групи.

Агротехническите методи включват прекопаване на почвата, подходящо редуване на културите, унищожаване на плевелите, своевременно подхранване и почистване на участъка след прибирането на реколтата. Резултатите са очевидни – растенията боледуват по-малко и са по-слабо нападани от вредители.

От механическите методи трябва да споменем задължително:

1. Поставяне на ловни пояси. Най-елементарният е венец от слава, стегнат върху стволовете на овошките. С тях създаваме непреодолима бариера за пълзящи вредители като например ябълковия плодов червей.

2. Срещу бръмбарите-рогачи все по-популярно е поставянето под овошките по време на цъфтеж на няколко оцветени в синьо разлати съдове с вода. Пчелите също биват привличани от тях, но се напиват с вода и отлитат, докато бръмбарите-рогачи са по-тлъсти, не успяват да отлетят и потъват.

3. Срещу пеперудите над същите съдове, но пълни със солена вода, се поставят лампички. Пеперудите летят към светлината, блъскат се в лампичките и падат във водата, където загиват.

4. Хитър способ за борба със зелевите пеперуди е поставянето на сандъчета с листа от зеле. Между 3 и 5 дни, след като пеперудите снесат яйцата си върху тях, листата се изгарят и се поставят нови. По-трудно е справянето с кръстоцветната зелева бълха, но и там градинарите са намерили начин с използване на обикновена прахосмукачка, която извлича вредителите директно от листата.

5. Разбира се, най-разпространеният механичен метод си остава събирането на личинките и гъсениците на ръка и унищожаването им в солена вода или газ. Изисква повече усилия и усърдие, но пък е безплатен. Разбира се, при масово нашествие на вредители е по-добре да не се отлага, а веднага да се използват инсектициди.

И накрая, но не на последно място, градинарите разполагат и с биологични методи за борба. В парниците, където продукцията е предназначена основно за пазара, се пускат трихограми и хищни бръмбари. В градините на открито с тях шега не бива, затова пък могат да се сеят медоносни растения – магданоз, копър, моркови, маточина. Те привличат хищните насекоми в градината и по тях израстват малките хищници, които впоследствие тръгват на лов за вредителите.

Сред най-изтънчените биологични методи обаче е използването на изкуствени биопрепарати, например бактоспеин или ентеробактерин. Те съдържат гъбички, бактерии и вируси, които унищожават вредителите.

И не трябва да забравяме птиците – те са ненаситни и изхранват малките си с тонове вредители. Разбира се, ако не им осигурим и откъде да се напият, може да опитат и от черешите, вишните и ягодите в градината. Ползата от тях обаче е несравнима с евентуалните щети.

Борба без химия с вредителите и болестите в градината
14533
 

Последни материали
Виж
МЗХ определи авансово обезщетение от 200 лв. на животно при огнище на шарка, изплащането ще става в рамките на седмица
ДФЗ предупреждава
Всички срокове, важни да се спазват през 2025 и 2026 г., за да получите субсидиите си
ДФЗ публикува важни срокове за Кампания 2025
Неприятели
Нощенките оставят дълбоки следи в доматите
Решения на Министерския съвет
Приети са новите такси за изваждане на пасищата от постоянно затревените площи
Решения на Министерския съвет
Неочаквано МС отложи учредяването на държавното дружество „Магазини за хората“
Свързани материали
Виж
Причини за гниене на тиквичките
Защо горчат тиквичките?
Ябълковият оцет е полезен за растенията в градината
Мнението на бранша
Ето как за 10 години държавата отказала Владо и Илияна от фермерството
Практика
Правилно използване на яйчните черупки в градината
Държавни помощи
От понеделник овощарите и градинарите заявяват подпомагане за зимни пръскания
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини