Цяло лято министерството на земеделието е готвело промени в Закона за подпомагане на земеделските производители, насочени изцяло срещу малкия бизнес и в защита на крупното производство, което не създава главоболия на администрацията и осигурява бърз ефект за икономиката на страната. Странно е обаче защо тези промени изобщо не минаха през обсъждане с бизнеса или консултантите, а вместо това набързо бяха прокарани от група народни представители.
Този път обаче опозицията мощно изригна и на първо четене в зала законът беше отхвърлен с огромно мнозинство.
Освен гафа с изземването на функциите на фонд „Земеделие“ от страна на агроминистерството при ранкинга на проектите, надхвърлящи предварително определения бюджет, новите промени залагат сериозни капани за малкия бизнес. Или по-точно казано, направо ги отрязват от директни плащания, заложени в две от схемите.
С проекта е решено да се премахнат преразпределителното плащане до 30 хектара и схемата за дребните производители, което е изключително странно на фона на безкрайните декларации за това колко много у нас се мисли за малкия и среден бизнес.
България е решила да се нареди и сред шепата държави от ЕС, които не налагат санкции от 5 процента върху свръхголемите субсидии, надхвърлящи 300 хиляди лева (150 хил. евро), при директните плащания. Това е записано в проектозакона за земеделските производители, предлагайки да отпаднат трите члена 43а, 43б и 43в.
Дори да има сериозен мотив за изключването на тези текстове, защо не го кажат. Вместо това министерството за земеделието не е излязло с нито един читав анализ за ефекта от прилагането на отделните схеми по директните плащания.
И защо се правят кардинални промени с отпадането на санкциите за тавана на плащанията, след като знаем, че и сега 80 на сто от директните плащания отиват точно у 4-5% от крупните фермери и стопанства. И това се случва не от година и две.
Пред Синор.БГ от агроминистерството обясниха, че около 300 фермери в цялата страна имат орязване на плащанията, тъй като получават над тавана от 150 хил. евро. Ако министерството ще работи само за тези стопанства, тогава да сложи черта на останалите десетки хиляди и да престане да се ползва от техните данъци.