Растенията в овощната градина имат различна продължителност на живот и очевидно нямат общ механизъм на стареене. Те остаряват не само с различна скорост, но и по различни причини. Всеки дървесен вид има своите особености и процесът зависи преди всичко от външните условия, но може да бъде ускорен от действието на вредители и болести.
За някои растителни видове е характерно това, че не стареят (живовляк, праз лук, лимониум и др.), но съвсем не значи, че не умират. Овощните култури живеят различно – от няколко (7-8) до стотици години. Природата винаги се противи на прости и еднозначни схеми, определящи процеса на стареене и продължителността на живот.
В малката градина обикновено видовото разнообразие е по-голямо и този проблем „какво да засадим на мястото на загиналото дърво“ възниква често.
Какви грешки възникват при обновяване на градината?
Основна грешка е да засадим дърво от същия вид на мястото на старото – например старата ябълка да заменим с ново ябълково дърво или да засадим същото растение на мястото на изсъхналата туя и ела. Често ни се иска да не променяме външния вид на градината и този стремеж е обясним, но фундаментално погрешен, защото крие много рискове.
Обикновено след загубата на едно дърво на това място трябва да се отглеждат други култури – сидерати, зеленчуци или декоративни растения в продължение на три до пет години. Ако все пак е необходимо да засадим друго дърво, тогава всички рискове трябва да се минимизират:
– посадъчната яма трябва да се направи много по-просторна, а почвата изцяло да се замени с нова и подходяща за този вид;
– внасяне на необходимото количество и подходящи за съответното растение минерални и органични торове;
– дълбочината на засаждане е също важна, като кореновата шийка трябва да остане на нивото на почвата;
– осигуряване на идеални грижи, но не бива да се прекалява с поливането до укрепване на дървото.
Много важно условие – когато засаждаме ново дърво, трябва да сменим вида. На мястото на семковите овощни култури (ябълка, круша, дюля и др.) трябва да засадим костилкови (кайсия, череша, слива и др.) и обратното.
При избора на овощна или декоративна култура е задължително да се вземе предвид и съвместимостта – известно е, че близо до кайсия не се засажда череша и ябълка, а сливите не кореспондират добре с крушите. Растителното царство е богато със своето видово разнообразие и обект на постоянно изучаване за взаимодействието, близостта и влиянието помежду им.
Опитните градинари обикновено не засаждат нищо на мястото на изсъхнало дърво през първата година, а може и повече, позволявайки на мястото да почине. Едва след това се сеят сидерати, оформя се морава или се засаждат декоративни растения. Това е много полезно в борбата с умората на почвата.
Подходящи сидерати
На мястото на старо или изсъхнало дърво е най-подходящо да засеем следните култури:
Бобови – детелина, боб, фий, грах, лупина.
Кръстоцветни – синап, репица, маслодайна ряпа.
Зърнени култури – ръж, пшеница, овес, фацелия.
Смесите на тези култури дават най-добри резултати за възстановяване на почвата.