За немалко любители градинари картофите са най-важната култура, а можем да увеличим реколтата, ако се подготвим грамотно за следващия сезон още от есента.
Много по-лесно е отглеждането на картофите, особено при невъзможност да сме постоянно покрай тях, ако спазваме правилата на сеитбообращението и редовно сменяме мястото, на което ги засаждаме. В идеалния вариант картофите могат да бъдат върнати на участъка, на който са били засадени, след 5 години, но ако нямам тази възможност, е добре да бъдат поне 3 години. Това предотвратява изключително много проблеми по отношение на заразяването със заболявания и с вредители, както и големи загуби при съхранението, получаването на по-дребна реколта и общ спад на добивите.
Най-важните агротехнически прийоми, които трябва да приложим през есента, са обработката на почвата и адекватното подхранване. Ако сме прибрали рано културите, отглеждани на участъка, където ще садим картофи догодина, е добре да прекопаем почвата още през септември, макар че най-често тази работа се оставя за октомври.
Върху тежките и среднотежките почви от есента се влагат органични торове, а през пролетта почвата се разрохква и се внасят азотни торове и микроелементи. При леките почви органичните торове могат да се внесат и през пролетта. Оборският тор трябва да бъде прегорял, иначе грудките на картофите почти сигурно ще бъдат поразени от краста. Върху леките почви той се разлага бързо и действието му продължава 3-4 години, докато при тежките това става бавно и може да дава ефект до 6-7 години след влагането.
Състоянието на почвата пък се подобрява с внасянето на микробиологични препарати, които ускоряват разлагането на растителните остатъци и я подсилват срещу гъбичките, причиняващи алтернария, фомоза и мана по картофите. Влагането им е особено ефективно, ако времето е топло.