Някои градинари са наясно, че окосяването на зеленината на картофите помага да ги опазим от маната в периода преди прибирането на реколтата, но далеч не всички знаят как трябва да се процедира в този случай за максимален ефект.
Окосяването на зеленината е добър профилактичен агротехнически способ, но той зависи изключително много от точното време на прилагането му. Ефективен е само в случаите, когато действието на фунгицидите, използвани за пръскане срещу маната, не е приключило, особено ако тя е основен проблем по насажденията. Окосяването трябва да се извърши не по-късно от една седмица след последната обработка с препаратите, а прибирането на картофите – не по-рано от 2-3 седмици след унищожаването на зеленината, тъй като за това време картофите ще успеят да образуват плътна кора. След този период обаче те трябва да бъдат изкопани бързо, за да могат да се съхраняват по-дълго и да бъдат по-добре защитени от болестите, възникващи при съхранението.
Ако при прибирането на реколтата от картофи температурите са били под 4 или над 25 градуса по Целзий, грудките трябва да бъдат изсушени възможно най-бързо, тъй като в противен случай между 30 и 50% могат да пострадат от бактериално гниене.