Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
12.04.2017 г.

Какво трябва да знаем при отглеждането на картофи

Практика

sinor

Картофи се отглеждат вече от 4 500 години, а в Европа – откакто Колумб ги донася от Новия свят, но и досега не сме го опознали достатъчно добре, за да можем да избягваме проблемите около отглеждането му, и всеки градинар прилага свои методи и хитрости. Ето и малко информация, която се надяваме да бъде полезна при следващото им засаждане и отглеждане.

Смята се, че кълновете на върха на грудката са по-жизнеспособни и дават по-голям добив. Най-лесният начин да ускорим прорастването им е да ги подържим 2 седмици на светъл перваз, за да позеленеят. Покълването е особено успешно при температури около 12 градуса – тогава кълновете се „събуждат” масово. Тези процедури ускоряват пробиването на почвата с около седмица, като големите грудки пробиват с още 3-4 дни по-рано.

Важна е и дълбочината на засаждане на грудките. При плитката (5-8 сантиметра) кълновете пробиват 2 дни по-рано. По-дълбокото засаждане (11-14 сантиметра) е за предпочитане само ако времето е променливо.

При рязко понижаване на температурите под -2 градус по Целзий картофите могат да загинат, затова се препоръчва при очаквано силно застудяване да бъдат загърляни догоре. Процедурата не е особено полезна за тях, но е по-добре, отколкото да измръзнат.

Картофите са културата на рохкавите почви, макар че те се използват по различен начин. В Холандия например се оформят предварително гребени с падини между тях и картофите се засаждат в изпъкналите части. У нас се засаждат на изравнени почви, но с неколкократно загърляне през сезона се постига същият гребеновиден ефект.

При оформянето на редовете е добре между тях да внесе между 1 и 3 килограма комплексен минерален тор с по-високо съдържание на калий на всеки 100 квадратни метра, тъй като това ще стимулира образуването на повече грудки.

Малцина знаят, че картофите са издръжливи на суша е не трябва да се полива, преди да пробие почвата, тъй като растенията дотогава ползват наличната влага там и в самите грудки. Поливането започва чак след това, а с напредването на развитието на растенията издръжливостта им към засушавания намалява. Особено важно е поливането в периода на формиране на грудките, т. е. при цъфтежа на надземната част. Освен това поливането тогава е отлично профилактично средство срещу крастата по картофите.

Доста се спори за това колко често трябва да се поливат картофите, но това зависи и от валежите през годината. През по-сухи години може да се наложи поливане и 10 пъти за сезон.

И при картофите има суперранни сортове, при някои от които реколтата е готова 50-55 дни след засаждането, но повечето сортове обичат да растат по-дълго. Затова е добре да се знае сортът и срокът на вегетация, а да не започне втори растеж на грудките, преди да са извадени.

Стъблото пък е в състояние да порасне и с между 4 и 7 сантиметра за денонощие, но това въобще не е повод за радост – явно хранителните елементи отиват в зеленината, което се отразява зле на реколтата. В тази ситуация е добре поливането да се намали и растенията да се подхранят със суперфосфат.

Какво трябва да знаем при отглеждането на картофи
34487
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Проблем обаче отново се очертава с недостига на посевния материал
Производителите на картофи в Испания са склонни да разширят площите
Скоро ще заработят мощности за преработка на още 1,5 млн. т
Ръстът в търсенето на замразени картофи разшири засетите площи във Франция
Благодарение на разширяването на площите и въпреки спада в добивите
Реколтата от картофи в северозападна Европа расте заедно с разходите
Основен доставчик на зеленчуци е Турция пред Полша и Нидерландия
Вносът на картофи в Украйна скочи близо 2 пъти
Ръстът е с 9 на сто на годишна база заради повечето засадени площи
Обилната реколта от картофи в Германия се очаква да натисне цените им
Второто тримесечие на 2024 г.
Селскостопанските цени на продукцията и суровините в ЕС продължават да намаляват
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини