Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
12.04.2017 г.

Какво трябва да знаем при отглеждането на картофи

Практика

sinor

Картофи се отглеждат вече от 4 500 години, а в Европа – откакто Колумб ги донася от Новия свят, но и досега не сме го опознали достатъчно добре, за да можем да избягваме проблемите около отглеждането му, и всеки градинар прилага свои методи и хитрости. Ето и малко информация, която се надяваме да бъде полезна при следващото им засаждане и отглеждане.

Смята се, че кълновете на върха на грудката са по-жизнеспособни и дават по-голям добив. Най-лесният начин да ускорим прорастването им е да ги подържим 2 седмици на светъл перваз, за да позеленеят. Покълването е особено успешно при температури около 12 градуса – тогава кълновете се „събуждат” масово. Тези процедури ускоряват пробиването на почвата с около седмица, като големите грудки пробиват с още 3-4 дни по-рано.

Важна е и дълбочината на засаждане на грудките. При плитката (5-8 сантиметра) кълновете пробиват 2 дни по-рано. По-дълбокото засаждане (11-14 сантиметра) е за предпочитане само ако времето е променливо.

При рязко понижаване на температурите под -2 градус по Целзий картофите могат да загинат, затова се препоръчва при очаквано силно застудяване да бъдат загърляни догоре. Процедурата не е особено полезна за тях, но е по-добре, отколкото да измръзнат.

Картофите са културата на рохкавите почви, макар че те се използват по различен начин. В Холандия например се оформят предварително гребени с падини между тях и картофите се засаждат в изпъкналите части. У нас се засаждат на изравнени почви, но с неколкократно загърляне през сезона се постига същият гребеновиден ефект.

При оформянето на редовете е добре между тях да внесе между 1 и 3 килограма комплексен минерален тор с по-високо съдържание на калий на всеки 100 квадратни метра, тъй като това ще стимулира образуването на повече грудки.

Малцина знаят, че картофите са издръжливи на суша е не трябва да се полива, преди да пробие почвата, тъй като растенията дотогава ползват наличната влага там и в самите грудки. Поливането започва чак след това, а с напредването на развитието на растенията издръжливостта им към засушавания намалява. Особено важно е поливането в периода на формиране на грудките, т. е. при цъфтежа на надземната част. Освен това поливането тогава е отлично профилактично средство срещу крастата по картофите.

Доста се спори за това колко често трябва да се поливат картофите, но това зависи и от валежите през годината. През по-сухи години може да се наложи поливане и 10 пъти за сезон.

И при картофите има суперранни сортове, при някои от които реколтата е готова 50-55 дни след засаждането, но повечето сортове обичат да растат по-дълго. Затова е добре да се знае сортът и срокът на вегетация, а да не започне втори растеж на грудките, преди да са извадени.

Стъблото пък е в състояние да порасне и с между 4 и 7 сантиметра за денонощие, но това въобще не е повод за радост – явно хранителните елементи отиват в зеленината, което се отразява зле на реколтата. В тази ситуация е добре поливането да се намали и растенията да се подхранят със суперфосфат.

Какво трябва да знаем при отглеждането на картофи
34425
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Благодарение на разширяването на площите и въпреки спада в добивите
Реколтата от картофи в северозападна Европа расте заедно с разходите
Основен доставчик на зеленчуци е Турция пред Полша и Нидерландия
Вносът на картофи в Украйна скочи близо 2 пъти
Ръстът е с 9 на сто на годишна база заради повечето засадени площи
Обилната реколта от картофи в Германия се очаква да натисне цените им
Второто тримесечие на 2024 г.
Селскостопанските цени на продукцията и суровините в ЕС продължават да намаляват
Калцият блокира развитието на кафяво гниене при картофите
Вследствие на високите добиви и ранното прибиране на зеленчука
Обилната реколта от картофи в Турция натиска изкупните цени
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини