Начало » Хоби земеделие » Малката градина
04.09.2017 г.

Градина устойчива на сушата

За такива случаи има достатъчно много растения

Живот без вода не може нито едно растение, но за щастие има такива, които се задоволяват с по-малко влага. И в това се крие разковничето за изграждането на красиви градини дори на места, където има суха почва на целия терен или пък в някои негови части. Така почти не пада капка вода в лехата, която се намира под стрехата на покрива. Проблематични са и почвите, които са съставени предимно от пясък и затова те слабо задържат влага. Същото е положението, когато пръстта е само няколко сантиметра, а отдолу има скална основа.
За такива случаи има достатъчно много растения, които са изградили собствени „стратегии” за справяне със сушата. Много от тях се спасяват с помощта на дълбока коренова система, която достига до влажните почвени слоеве и дори до нивото на подпочвените води. Такива цветя са подходящи за сухата градина.

Алпинериумът е класика
Каменистата градина е класически пример за отглеждането на растения, които издържат на суша. Между камъните се чувстват добре многогодишните декоративни треви. Без проблеми се заселват саронарията и алисумът. Дори в каменните ниши с много малко почва успяват да се заселят радличните видове седуми, каменоломката и др. Те се чувстват добре не само покрай пътеките, но и в цепнатините между камъните. Освен тях сухото място може да се оползотвори, като се засадят ароматни треви – мащерка, лавандула или салвия.

Цветната леха също е издържлива
На местата, където влагата е недостатъчна може да се оформи и цветна композиция с красиви и достатъчно сухоустойчиви многогодишни растения. Една част трябва да са високи, а около тях може да се наредят дребосъци. За целта се използват лаватера, лимониум и еремурусът, който не случайно се нарича още пустинна свещ. От август до декември може да се засаждат неговите луковици, а растението достига 160 см височина. Под преките слънчеви лъчи ще се чувстват добре също така метличината и лопенът.

Парченце от степта в двора
На сухото място в двора е удачно да се посадят растения, които са подходящи за създаването на очарователни пейзажи от прерията. На няколко квадратни метра ще пресъздадете без проблеми степен терен. При това съвсем не е задължително да копирате точно този специфичен ландшафт. Може да оформите композиции по свой вкус. На такова място ще се чувстват растения с къси съцветия наподобяващи свещи –книфофията, лопена, наричан още богоридчна хурка и фломис. Асфоделинето също е подходящо за сухи места. То е известно още като жълто зайче грозде и е разпространено в нашата страна многогодишно тревисто растение с големи коренища, което вирее по терените с малко влага. Отлично ще се развиват при такива условия много декоративни треви като пясъчен класник и коилото/stipa/. Особено добре ще се чувства на такива терени вечнозеленият хеликтотрихон. Това е превъзходна трева със сини листа с фонтанен ефект, която при обилния цъфтеж, формира туфи с височина от 50-60 см. Листата са широки 6 мм. Има и сортове като „Saphirsprudel". Класовете са високи до 80-100 см. Появяват се през юни-август.
Високите цветя и треви изглеждат особено ефектно, когато са засадени на неголеми групи на различни места. Пространството между тях се запълва с едролистни почвопокривни растения като седума, пясъчния карамфил и мащерката. През ранната пролет различни цветни петна ще се оформят във вашата домашна степ от луковичните цветя. За това място подхождат дребни лалета, мускари, синчец, кокичета и ярки оранжеви минзухари.

Зелени завеси край къщата
Има сухоустойчиви растения и храсти, които може да ви помогнат при преобразяванетона мястото с малко влага. С храстите без проблеми ще се направи жива завеса от високи повече от два метра храсти. За целта може да се използват смрадликата (Cotinus), джанката /Prunus cerasifera/, колутеа, амеланхиер /Amelanchier/, тамарикс /Tamarix/ и гениста. Те трябва да се засаждат на заден план, за да не затъмняват останалите растения. Ако решите да засадите бодливи храсти- облепиха, пириканта и др., никой няма да подценява вашия зелен рай.

Растения за сухи места
Здравец – разцъфналия здравец е очарователен с ярко-розовите си листа на цветовете. Лопен– мощно растение, което цъфти продължително и безпроблемно.
Пролетен горицвет – той оправдава своето наименование и започва да цъфти още през април – май.
Еремурус – достига до два метра височина и се вижда отдалеч.



Градина устойчива на сушата
36318
 

Последни материали
Виж
Доц. Малчев с препоръки към стопаните със 100% щети
Три сорта череши на Овощарския институт в Пловдив са с под 50% измръзване и са ... вкусни
„Анисийд“ впечатли китайците с български тинктури от растения отгледани с алелопатия
15-то издание на изложението в Стара Загора
„Кубота“ представи на БАТА АГРО фермери с мисия
Ще има масови фалити
НАЗ очаква драматичен ефект от наказателните мита върху торовете от Русия
ДФЗ преведе 14.8 млн. лева по еко схемата за екстензивна паша
МЗХ удължава срока за прием
До 13 юни ще се приемат стратегии по подхода ВОМР
Свързани материали
Виж
Мнението на бранша
Ето как за 10 години държавата отказала Владо и Илияна от фермерството
Практика
Правилно използване на яйчните черупки в градината
Държавни помощи
От понеделник овощарите и градинарите заявяват подпомагане за зимни пръскания
Германците прекарват средно 12 минути в градинарство и харчат по 20 евро на месец
Практика
Ценни съвети защо са важни аминокиселините за културите
Каква е разликата между червения, жълтия и зеления пипер
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини