За трите месеца от работата на новия кабинет в министерството на земеделието на пълни обороти върви санитарна работа, която се очаква да разчисти проблемите, натрупани в някои от важните области на сектора. „Специално при Кодекса на земята заварихме пълна боза, след като проектът на изпълнителя беше авансово платен, без да е приет окончателно от комисията, а впоследствие преписката е дадена в прокуратурата от служебния кабинет“, посочи при отчета на стоте дни на кабинета министърът на земеделието Румен Порожанов.
Решаването на този заплетен казус явно ще отнеме време, затова и екипът го отлага за следващата година. „На първо време ще разрешим конкретните проблеми като този с „белите петна“, където се налагат законови изменения“, посочи министърът. Колкото до изработване на цялостна концепция за поземлените отношения, докато траят съдебните дела с изпълнителя на сегашния проект за кодекс, е трудно да се подготви нов.
Именно затова министерството ще предложи законови промени при арендата и наемането на земеделски земи, които да предотвратят бъдещи схеми за кражба на имоти, както сега се случват с „белите петна“, обясни министърът.
Колкото до самите нелегални схеми, за които Синор.БГ писа, доказано е, че тези в Монтана са извършени от две свързани фирми и всички случаи са дадени на прокурор. При останалите кражби в Русе и във Варна също е установено, че има свързаност между фирмите-нарушителки, ползвали данните за белите петна, които от 2016 г. са обществено достояние.
Да припомним схемата, при която фалшификаторите са подготвяли недействителни договори за покупка на белите петна и като привидни „собственици“ на тези имоти са ги отдавали под наем за 3 години, получавайки предварително от арендаторите наема за тези 3 години. На места за декар нива новите арендатори са платили по 100 лева на измамниците.
Схемите лъснаха през юли, когато новите арендатори са поискали да регистрират договорите в земеделските служби, но при проверката измамата е лъснала и служителите по места са сигнализирали в министерството.
До този момент на прокуратурата са дадени 79 случая, като плюсът е, че нито една земеделска служба не е регистрирала недействителен договор, посочи Порожанов.
По отношение на Кодекса за земята досега държавата е платила между 90 и 100 хиляди лева на изпълнителя за неговото изработване (при обща сума на договора около 500 хил. лв.), но тъй като по проекта имаше сериозни забележки от бизнеса, не е ясно каква част от този проект би могла да се използва за нов законопроект. Именно затова и проблемът се отлага за 2018 г.