Арендатори и собственици на земя, чиито имоти неправомерно са преотдадени под наем от фалшиви компании, са подали 79 сигнала до прокуратурата, съобщиха от министерството на земеделието. Проблемът лъсна с края на юли, когато така наречените „бели петна“ бяха присвоени с фалшиви документи от лица, които имат достъп до регистрите на агроминистерството, и преотдадени от фалшивите „собственици“ на нови арендатори.
От агроминистерството реагираха бързо и съвместно с Националната асоциация на зърнопроизводителите информираха фермерите и общинските служби как да противодействат на фалшивата схема за кражба на имоти.
Със свое писмо на 19 юли министърът на земеделието, храните и горите нареди на областните дирекции „Земеделие“ да бъдат проверявани всички договори, представяни в общинските служби по земеделие, които до 31 юли по закон трябваше да бъдат регистрирани. Арендаторите трябваше да докажат договор с притежателя на имота или удостоверения за наследници.
В случаите, когато липсват съответните доказателства, от общинските служби изискваха допълнителни документи.
Ако поисканата информация не е предоставена, общинската служба по земеделие не регистрира договорите и уведомява районната прокуратура.
Към момента такива прокуратурата работи по 79 подобни случая в областите Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Добрич, Монтана, Разград, Русе, Силистра, Смолян, Шумен и Ямбол.
От агроминистерството увериха, че „не само не са допуснали регистриране на такива договори, но са доказали, че такива опити са несъстоятелни и тези случаи се предават на компетентните органи“. С действията си ведомството е предотвратило и случаи, при които биха се създали изкуствени условия за спор за право на ползване между договори, сключени със собственици и такива с неоправомощен наемодател.
Всички останали имоти, „бели петна“, включени в тези договори, ще се администрират по реда на чл. 37 в от ЗСПЗЗ за изготвяне на споразумения за масиви за ползване на земеделски земи за стопанската 2017/2018 г. и ще се предоставят чрез заповеди на директора на съответната ОД „Земеделие“.
Министерството ще предложи и нови законодателни промени, които много скоро ще бъдат публикувани за обществено обсъждане. Промените са насочени към предотвратяване на злоупотребите, свързани с ползването на „белите петна“ и защита интересите на собствениците на земеделски земи. Предвижда се възможност общинските служби по земеделие да проверяват по служебен път правата на собственост по всеки представен договор за аренда или наем.
На 21 август темата е била обсъдена между министъра на земеделието, храните и горите Румен Порожанов и омбудсмана на България Мая Манолова. Двете институции са изразили солидарна позиция и виждания по решаване на проблемите. Те ще си сътрудничат при подготовката на законодателните промени.