Начало » Новини » Страната

Нова среща по казуса с кражбите на земеделски земи

Синор.БГ / 25.08.2017 г.

Снимка: МЗХ

Министерство на земеделието, храните и горите работи по изготвянето на  законодателни промени по казусите със земеделски земи, които ще бъдат публикувани за обществено обсъждане, преди да се внесат в парламента. Това заяви заместник –министърът на земеделието, храните и горите Вергиния Кръстева при среща с омбудсмана Мая Манолова, земеделци и собственици на земя от Община Вълчедръм, съобщиха от министерството.

Целта е била да се внесе яснота по проблемите с разрасналата се порочна схема на кражба на „бели петна“, при която терени в региона са отдадени едновременно на четири фирми, чиито управители и съдружници сключват помежду си договори, без да са собственици на имотите.

Вергиния Кръстева припомни, че още след първите получени сигнали за опит за измама министър Румен Порожанов е издал указания до всички областни и общински служби по земеделие, така че сделките да бъдат блокирани.

Служителите проследяват правото на наемодателя или арендодателя да сключи този договор, като се търси връзка със собственика. При липса на документи следва служителите да изискат от лицето, което внася договора, необходимите допълнителни доказателства за връзката на собственика с арендатора, преди договорът да се сключи.

При установени нередности всички случаи се предават на районната прокуратура. „В постоянен контакт сме с нашите служители и гарантирам, че към момента няма регистрирани договори, за които не е доказана връзката със собственика“, каза заместник-министърът.

Омбусманът на Републиката Мая Манолова подчерта бързата реакция на министерството на земеделието по разрешаване на проблема. По думите й след издадена от министър Порожанов заповед общинските служби по земеделие са преустановили регистриране на подобни договори за наем. 

На срещата присъстваха и областният управител на Монтана Росен Белчев, кметът на Община  Вълчедръм  Иван Барзин и директорът на Службата по вписвания във Враца.

По-рано през деня, заместник-министър Кръстева проведе среща с всички директори на областните служби „Земеделие“.

Нова среща по казуса с кражбите на земеделски земи
10805
 

Последни материали
Виж
Субсидиране
Румъния увеличава някои ставки по директните плащания за 2025 г.
Цените на вътрешния пазар скочиха с 15 на сто в навечерието на Рамазана
Турция забрани износа на птиче месо за овладяване на поскъпването му
Ще действат при активиране на Временното споразумение
Европарламентът подкрепи нови защити при селскостопанския внос от Меркосур
Подкрепа за винения туризъм
Нови правила за виното в ЕС: повече подкрепа и ясни етикети
Рапичното масло - единствената суровина за биогоривната индустрия в ЕС от 2030 г.
Производството на маслодайни култури се е удвоило само за 2 години
Казахстан прибра рекордни реколти слънчоглед и рапица през 2025 година
Свързани материали
Виж
Няма решение къде да отиват непотърсените 100 милиона лева по неофициални данни
Рентите на собствениците на бели петна се пазят до 10 години
Важно за фермера
Казусът с белите петна доведе до три нови законопроекта, два от които са одобрени на първо четене в комисия
Депутатите задължиха Порожанов да подготви нов Кодекс на земята до следващия октомври
В парламента се обсъждат законовите промени, насочени срещу кражбите на „бели петна“
Агроминистерството е готово със законови промени срещу измамите с „белите петна“
Дали омбудсманът ще неутрализира бомбата с кражбата на „бели петна“, заложена от предишния парламент
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини