Начало » Хоби земеделие » Малката градина
19.08.2017 г.

Прореждане на плодовите завързи

Овощните дървета залагат много по-голямо количество, отколкото могат да изхранят

Попарени пъпки от слана

Овощните дървета залагат много по-голямо количество плодни пъпки, цветове и завързи, отколкото могат да изхранят, за да се получи нормална реколта и качествени добиви. Установено е, че при ябълката и крушата е достатъчно да се задържат 10-15 % от цветовете, за да има добър добив. При черешата и вишната около 50 % от цветовете са достатъчни за получаването на редовен добив. Растенията естествено се освобождават от излишните цветове и завързи, но въпреки това понякога задържат повече отколкото могат нормално да изхранят.
Естественото прореждане на цветовете и завързите протича на няколко етапа. Към рая на цъфтежа опадат заедно с дръжките дефектните и неоплодените цветове. Непосредствено след това започва опадане на младите завързи. При семковите това засяга завързите, които имат малък брой нормално развитите семена, а при костилковите тези, в които семепъпките не са оплодени или са дегенерирали след оплождането.
Втората основна вълна на естественото прореждане е т. нар. юнско опадане. В зависимост от вида и сорта, а също така и от климатичните особености, то протича към края на май – до началото на юни. Това опадане засяга вече напълно оформени и с различна големина завързи. Един от основните фактори, от който зависи интензивността на юнското опадане е наличието на достатъчно хранителни вещества в почвата, а и в растението натрупани като резервни през миналия вегетационен период. За да се запазят повече завързи, когато те са в по-малко количество, е наложително преди юнското опадане да се извърши подхранване с азотни торове. Когаот завързите са повече, подхранването се извършва след юнското опадане, за да се получи по-добро естествено прореждане.
Засушаването през периода на юнското опадане също се отразява върху количеството на задържаните завързи. Листата имат по-голяма смукателна сила, в сравнение със завързите и изтеглят вода от тях, което предизвиква по-силно опадане.
Въпреки естественото прореждане, много често ябълката, крушата, а понякога и кайсията задържат много по-голямо количество завързи, отколкото са необходими за една нормална реколта. Това много силно е изразено при прасковата и особено когато не е проведена правилна резитба за ограничаване броя на плодните клонки. В тези случаи, ако не се извърши допълнително прореждане плодовете остават дребни и некачествени. Цветообразуването при претоварените с плодове растения не протича нормално, а понякога и напълно отпада и следващата година остава празна. Това е една от причините за нередовното плододаване при някои от овощните видове. Прекомерното количество плодове се отразява и върху растежа на дърветата.
Регулирането на плододобива се постига преди всичко с редовните и правилни резитби за плододаване. Чрез прореждането и съкращаването на плододаващата дървесина се ограничава броят на плодните пъпки и се стимулира растежът, върху който се залагат плодните пъпки за следващата година. Допълнителното ръчно прореждане на завързите след юнското опадане при ябълката, крушата и особено при прасковата също е много ефикасно мероприятие за регулиране количеството на плодовете. Тази практика е доста трудоемка и особено при по-високите и обемни корони, но засега си остава почти единствено приложима в практиката. В много страни, включително и у нас, са провеждани опити за прореждане на завързите с помощта на някои химически вещества. Изпитвани са различни средства, като динитроортокрезол, алфанафтилоцетна киселина, дикарбам 85 (севин) и др. Този начин на прореждане не е намерил широко практическо приложение, поради това, че тези вещества се отразяват върху едрината и качеството на задържаните плодове и повечето от тези вещества са отровни. Засега почти единственият начин за допълнително прореждане на завързите си остава ръчното прореждане, което е абсолютно наложително при прасковата.

Прореждане на плодовите завързи
8397
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Регулиране на плододаването – прореждане на цветове и завръзи при ябълката
Прореждат се само десертните сортове грозде
При прасковите оставете плод през 8 см
Трябва ли да проредим завъзите на овошките
Прави се през юни
При богата реколта е важно ябълките да се проредят
Тази операция предпазва от много болести
Не крийте гроздовете под много листа
Рехави, за да са едри
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини