Британският фермер е представител на изчезващ вид – средната възраст на заетите с тази дейност в Обединеното кралство е 59 години, а едва 3% са под 35-годишни, сочи изследване на местния фонд Prince’s Countryside, цитирано от вестник Коммерсантъ. Мнозина британски фермери са категорични, че привличането на младежите в професията и предаването ѝ по наследство са сериозен проблем.
Великобритания изобщо не е изключение от тенденцията за застаряване на фермерското съсловие в световен мащаб, но изследването показва също, че местните младежи се отдалечават все повече от природата и вече имат съвсем бегла представа от къде идва онова, с което се хранят. Например 12% от населението на страната между 18 и 24 години са виждали крава само по телевизията, 16% никога не са стъпвали във ферма, а 17% изобщо не са излизали от пределите на градовете, в които живеят.
Само 55% някога са плували в река, макар че 77% имат известен опит в катеренето по дървета. Цели 42% си признават чистосърдечно, че знанията им за селските райони са „слаби” и дори „много слаби”.
Освен това младите хора във Великобритания имат съвсем слаба представа за това кога узряват плодовете и зеленчуците. Половината от участвалите в допитването 2 хил. души не са наясно, че ягодите са летен плод. Общо 41% от запитаните демонстрират същото безхаберие и по отношение на останалите популярни плодове и зеленчуци като ябълките, боровинките, брюкселското и обикновеното зеле, морковите, салатите и дори доматите.