Разпространена е в отделни райони на страната. Вреди най-силно на хризантемите, но се среща и по гергина, каменно цвете, бегония, букет, ралица и др., също и по някои плевели. Тя е дребно червейче – 0,8 – 1,2 мм дължина, с нишковидно тяло и не се вижда с просто око. При температура 22-25С и висока влажност развитието протича бързо и броят на поколенията може да достигне 8-10. Нематодите проникват и в стъблата, цветовете и семената, а могат да попаднат и в повърхностния пласт на почвата. Най-напред се заразяват долните листа; по-късно през устицата вредителят прониква и в здравите. По листата на нападнатите растения се появяват бледожълти петна, които по-късно стават кафяви. Листата се завиват, увисват и загиват. Цветовете остават дребни и деформирани. Пъпките не се развиват. Повредите по хризантемите проличават силно през есента.
Заразяването става чрез растителните остатъци и щеклингите, взети от болни растения. Нематодата е много подвижна. При силно нападнатите растения, в тъканите на които има натрупани нематоди, започват да излизат от тях и навлизат в нова здрава тъкан. Това разсейване се подпомага от поливните води, дъждовете и оросяването.
Препоръчва се изгаряне на заразения посадъчен материал и растителните остатъци. По време на вегетацията унищожаване на засегнатите листа. При силно нападение изгаряне на целите растения. Поливане само на корен, не чрез оросяване.
Нападнатите растения, отглеждани в саксия се изрязват на 3-5 см от почвата и се изгарят. Горният пласт 1-2 см почва се изваждат. Саксиите се потапят в подгрятата вода, така че върхът на растението да остане на 2 см под повърхността й. След това се отцеждат и се оставят за охлаждане при температура 10-12оС.
При поява на първите петна по листата младите растения да се пръскат с актелик 50ЕК – в доза за 10 л вода 15 мл с карантинен срок 7 дни или евисек С – 15 г, с карантинен срок 15 дни. Със същия разтвор да се направи поливка на почвата около растенията. Това третиране се повтаря след 7-8 дни.