Дребномащабният риболов в Черно море да се обособи като специфична стопанска дейност. Това предвиждат промени в Закона за рибарството и аквакултурите, публикуван за обществено обсъждане, по който се приемат предложения до 24 септември включително, съобщиха от агроведомството.
С разделянето на двата типа риболовни дейности ще бъде намалена административната тежест за малките рибари, се посочва в мотивите. Предоставя се възможност на лицата, които желаят да извършват дребномащабен риболов с риболовни кораби с обща дължина под 10 метра, да заявят изрично желанието си пред съответния административен орган. Те ще имат право да извършват дейност само с разрешително за дребномащабен риболов, а не както досега с разрешително за стопански риболов и документ за придобито право за усвояване на ресурс от риба и други водни организми.
Проектът предвижда и въвеждане на валиден билет за любителски риболов във водите на Черно море, чрез който да се приложи уеднаквен подход към всички любители риболовци. Това ще доведе до повишаване на събираемостта на данни за този вид риболов.
Ще бъдат въведени нови изисквания и за обозначаването и определянето на зоните за свободен достъп. По този начин ще се гарантира по-доброто управление на рибните ресурси в съответния воден обект. Ще се даде възможност в определена зона от него, лицата, които имат валиден билет за любителски риболов.
Предвидени са разпоредби, които позволяват попълването и изпращането на данните от риболовния дневник по електронен път за кораби с обща дължина под 12 м., включително от такива, извършващи дребномащабен риболов. Така ще се подобри качеството на събираните данни за риболовните дейности на този сегмент от риболовния флот.
Предвиден е механизъм, който да разграничи целта при осъществяването на аквакултури в две насоки - продажба или реализация на клиенти и извършване на платен риболов (риболов със спортно-развлекателни цели).
В Проекта на изменение и допълнение на ЗРА са допълнени забранените уреди, средства, принадлежности и приспособления за извършване на риболов, заради отрицателното въздействие, което оказват върху рибния ресурс. Това са уредите серкме, цапало, рачило и герим.
Съгласно предложените промени размерът на някои санкции за извършени административни нарушения ще бъдат намалени или увеличени, съобразно социално-икономическите условия и тежестта на извършеното административно нарушение.