Начало » Новини » Коментари
04.08.2017 г.

От 132 до 480 евро на тон ще се плащат за плодове, изтеглени от пазара и дарени на детски градини

Проект за наредба

sinor

До средата на 2018 година българските производители на плодове, които решат да изтеглят част от продукцията си от пазара, дарявайки я на детски домове или болници, ще получават обезщетения, гласувани от Европейската комисия като компенсации за загубите от руското ембарго.

Системата на изплащане на тези обезщетения са разписани в проекта за наредба за условията и реда за прилагане на временни извънредни мерки за подпомагане на пазара в сектора на плодовете, подготвена от министерството на земеделието. Преди ден изчете срокът, в който производителите можеха да дават предложения по проекта, след което тя ще бъде приета от правителството.

Субсидиите ще се отпускат за производители на ябълки (включени в код по КН 0808 10), круши (код по КН 0808 30) праскови и нектарини (код по КН 0809 30), сливи (код по КН 0809 40 05) и череши (код по КН 0809 29 00). Не се предвижда подпомагане за производителите на зеленчуци и някои видове плодове, които не са трайни насаждения и производството им се адаптира по-лесно към пазарните условия.

Субсидиите ще се превеждат само ако сте доказали, че дарявате определени количества от плодовете на благотворителни организации или фондации, училища, детски градини, детски лагери, лечебни заведения, старчески домове или места за лишаване от свобода и „изтегляне от пазара“ за храна за животни. Производителите на плодове, които искат да приложат мерките, подават исканията в областната дирекция на Държавен фонд "Земеделие".

И в новия европейски регламент, който важи до 30 юни 2018 г., се предвижда подпомагане за признати организации на производители (ОП) и за производители, които не са членове на подобни организации при същите условия, както в регламентите за извънредни мерки, прилагани през първите три години на забраната. Всяка държава членка прилага предвидените мерки само за количества до 2 хиляди тона от един или повече от допустимите продукти.

Подпомагането на пазара в сектора на плодовете се предоставя на индивидуални производители на плодове, регистрирани до 30 юни 2017 г. по Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани (обн., ДВ, бр. 10 от 1999 г.) (Наредба № 3 от 1999 г.).

При проверки на дарените количества детските градини и болниците, получили продуктите, трябва да предоставят документи за всеки получен продукт, като приемно-предавателни протоколи, стокови разписки, кантарни бележки и др., които удостоверяват, че изтеглените продукти са били приети безвъзмездно.

Когато са благотворителни организации или фондации, те трябва да предоставят документи, от които да е видно крайното предназначение на всеки един продукт - приемно-предавателен протокол и/или друг еквивалентен документ, който удостоверява, че изтеглените продукти са били получени от крайните потребители.

Максималните размери на подпомагане за транспортни разходи при изтегляне от пазара за безвъзмездно предоставяне зависи от разстояние между мястото на изтегляне и мястото на доставка. Ако транспортът е до 25 километра, тогава се плаща по 18,2 евро на тон. Ако е хладилен превоз, тогава се добавят 8,5 евро на т.

При разстояния от 25 км до 200 км на тон ще се плаща по 41,4 евро. От 200 км до 350 км  - 54,3 евро на т, от 350 км до 500 км - 72,6 евро на т, от 500 км до 750 км - 95,3 евро на т и над 750 км – по 108,3 евро на т. Към всеки превоз има добавка за хладилен транспорт от 8,5 евро на тон.

Към производителите има и още едно важно изискване, свързано с минимални добиви, които те трябва да докажат, че са произвели от хектар. За ябълките минималните добиви трябва да бъдат по 15 тона/ха, при крушите -  8,5 тона/ха, прасковите и нектарините - по 13 тона/ха, сливите - 8,2 тона/ха и черешите - 10 тона/ха.

В наредбата са разписани и минималните размери на подпомагане при изтеглянето на плодовете от пазара като дарение или като храна за животните.

При даренията на ябълки минимално ще се отпускат по 169,8 за т, а при ябълки за животните – по 132,2 евро на т.

При даренията на круши минималната субсидия е 238,5 евро на т, а за животните – 159 евро за т.

При даренията на праскови и нектарини субсидията е 269 евро на ха, а за животните – 269 евро.

При даренията на сливи помощта е 340 евро на т, а за животните – 204 евро.

Най-високи са субсидиите за череши – по 481,4, ако са за дарения и по 320,9 – храна за животните.

От 132 до 480 евро на тон ще се плащат за плодове, изтеглени от пазара и дарени на детски градини
11629
 

Последни материали
Виж
Има ново изискване при подаване на документите
От 2 май ДФЗ отваря прием по училищните схеми за учебната 2025/2026 г.
НСИ
Само в 5 области от страната ражданията са повече от смъртността
Царевицата в Украйна стана по-скъпа от хлебната пшеница
Властите препоръчаха незабавно изхвърляне на закупените продукти
Франция изтегля от пазара бебешки храни на Нестле с опасен токсин
БФС
Браншовици настояват за нова стратегия в подкрепа на агросектора
Въпреки повишаването на цените за новата реколта с 10 на сто
В Египет изкупуването на пшеницата от фермерите върви мудно
Свързани материали
Виж
Износът на албански плодове и зеленчуци е нараснал с 26%
ДФЗ
Днес и утре парите за обвързаното подпомагане ще стигнат до фермерите
Доклад на Синор.БГ
Какво се случи в земеделието през седмицата
Вижте ставките за обвързаното подпомагане за плодове и зеленчуци за Кампания 2024!
Наръчник 2025 г. - обвързана подкрепа плодове
Допуска се преработка на ишлеме при обвързаната подкрепа за плодове и зеленчуци
Информационна кампания
В сектора на плодовете и зеленчуците ще се отворят приеми за 860 млн. лв. през 2025 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини