Колоидната сяра е уникален препарат, на практика безвреден за хората (с изключение на непосредствено въздействие) и гибелен за множество болести и вредители, поради което се прилага масово в овощната градина и лозето. За съжаление обаче тя лесно бива отмивана от дъждовете, затова е важно обработката да се извърши в безветрен и ясен ден. Действието на активното вещество започва след 3 часа. Необходимо е да се постараем да опръскаме листата от двете страни, тъй като препаратът не е системен и не прониква в тях.
Върху ефективността на сярата силно влияе температурата на околната среда – под 16 градуса по Целзий е по-добре да не се пръска с нея, защото само хвърляме пари на вятъра. Въпросът е в това, че препаратът убива гъбичките и вредителите чрез изпарение, а то започва при 16-18 градуса. В дни с такива температури се използва максималната доза от препарата – 100 грама на 10 литра вода.
В горещо време толкова силна концентрация е опасна за употреба, тъй като рискът от появата на изгаряния по листата е голям. Затова в жегите колоидната сяра или не се прилага, или се ползва в минималната доза от 60 грама на 10 литра вода.
Забранено е да се смесва с повечето други препарати, особено с медния и железния сулфат (син и зелен камък) и с препарати, съдържащи минерални масла. При някои сортове цариградско грозде пък използването ѝ води до опадане на листата, затова употребата там също е забранена.
Работният разтвор се приготвя чрез сипване на колоидната сяра във вода, като се разбърква постоянно, докато се получи еднородна смес. Стандартно 40 грама от препарата се разтварят в 5 литра вода, но в разреден вид тя не трябва да се съхранява.
При използването на колоидна сяра е необходимо спазването на мерки за сигурност – задължително специализирано облекло, най-малко марля на устата и носа и защитни очила. При попадане на веществото върху кожата или очите те трябва веднага да се промият с голямо количество течаща вода.