Френското грозде е култура, която в последните години събужда активен интерес. Като най-подходящи за отглеждането на културата се определят някои планински и полупланински полета, където падат повече дъждове. При валежи под 700 мм растенията трябва да се засаждат, ако има възможност за поливане. Желателно е местата да са проветриви, защитени от силни ветрове, със северно изложение.
Не са подходящи затворените, непроветриви терени, склоновете с южни изложения и надморска височина под 500-600 м, там растенията стъпват рано във вегетация и повратните студове могат да нанесат сериозни повреди.
Касисът е твърде взискателен към почвеното плодородие. Най-подходящи са алувиално-ливадните, делувиално-ливадните и ливадно-канелените почви. Може да се отглежда на черноземи, канелено-горски и сиви горски почви с пропусклив подорен хоризонт. На почви с плитък глеевиден слой, тежки, сбити, както и с високо ниво на подпочвените води, растежът е слаб, а плододаването слабо.
Най-подходящите предшественици за черното, червено и бяло френско грозде са фасул, грах, чесън, лук, моркови, краставици, тикви, царевица. Може да се засаждат и след люцерна, детелина и житните, ако бъдат разорани през предходната година. Не са подходящи за предшественици ягодоплодните култури и стари овощни градини или горски видове и храсти, понеже страдат от същите болести и неприятели.
Когато избирате мястото за френското грозде, имайте предвид, че касисът може да расте на метър от оградата, а в голям двор може да се настани на няколко успоредни реда.