Оптималните условия за прихващане, развитие и формиране са основната цел на обработките след засаждането на френските грозда. През първите 2 години между редовете може да се отглеждат нискорасящи култури, като фасул, лук, чесън, спанак и други.
По-голямата част от корените на френското грозде са разположени плитко и предимно в основата на храста. Това е важно да се знае при определяне дълбочината на обработките. От значение е и почвеният тип. Препоръчва се дълбочината на основната обработка да бъде 10-18 см между редовете и 4-6 см вътре в редовете. Веднъж на 3 години междуредията се орат на 25-30 см, когато торовете се заорават дълбоко.
Основната есенна оран се извършва от втората половина октомври до средата на ноември на дълбочина 16-18 см. При по-леки почви се култивира на 10-12 см. На по-тежки почви основната обработка периодично се извършва по-дълбоко, но не повече от 18-20 см. С есенната оран не бива да се оголва основата на храста, за да не измръзнат корените от зимните студове.
За унищожаване на плевелите и запазване на влагата в почвата през вегетационния период се извършват по 4-5 обработки на 8-10 см между редовете и 4-5 см вътре в тях. Първата обработка се прави в края на зимата или рано напролет, втората след цъфтежа през месец май, третата през юни, четвъртата след беритбата и петата през август. Две-три от обработките се допълват с ръчно окопаване вътре в реда. Ако се допусне заплевеляване новите издънки остават слаборазвити, а плодовете издребняват и лесно окапват. Младите насаждения са особено чувствителни на плевелите, затова обработвайте навреме и качествено.