Усърдните овощари винаги се стараят да убият с един куршум два заека, като едновременно с подхранването на растенията искат да се борят и с болестите и вредителите на участъка. От електронното издание „Стопанство” предлагат 5 минерални тора, които могат да свършат тази прекрасна работа.
Извънкореновото подхранване със суперфосфат например помага за унищожаването на листните въшки. Съотношението на разтвора е 20 грама на 10 литра вода. Освен това суперфосфатът повишава имунитета на растенията, така че непряко подпомага борбата с болестите по тях.
Всички обработват градината с карбамид в края на есента, когато около половината листа са вече опадали. Разтворът се приготвя със 700 грама карбамид на 10 литра вода. Разходите са големи, но си струват – опадалите листа ще изгният още през зимата, а причинителите на заболявания ще загинат. А дойде ли лятото, колкото и да пръскате дръвчетата срещу струпясване, само ще хабите усилия.
Калиевият сулфат дава възможност да се избавите от листните въшки и бълхи. Пръскането на растенията помага за по-бързото опадане на листната маса и за гибелта на въшките. Този качествен тор повишава качеството на плодовете и устойчивостта на растенията към засушаванията.
С амониевата селитра не трябва да се пръскат растенията, тъй като тя прогаря листата. Овощарите обаче използват това нейно действие за приготвяне на концентрирани разтвори за унищожаване на бурените. С нея посипват пъновете на отрязаните дървета, които благодарение на това се разлагат за 2 години, а могат и да бъдат изгорени само след месец.
Микроелементите е най-добре да се прилагат комплексно, като предлагането им в тези варианти в магазините е предостатъчно. Сами по себе си не са особено ефективни, но добавени в разтвор с фунгициди осигуряват много силна обработка. Важно е да не се престаравате. Влагането на малки дози микроелементи повишава добивите и вкусовите качества на плодовете, но ако прекалите, може да не дочакате плодове изобщо.