Ситуацията на световния пазар на торове се подобрява постепенно, но операторите не очакват връщане към ценовите рекорди от периода 2007-2008 г., съобщи електронното издание BelMarket. Увеличаването на селскостопанската продукция и умерените цени принуждават фермерите да свиват разходите.
Основният фактор, въздействащ върху състоянието на световния пазар на торове, остава високото ниво на производство на зърно, маслодайни култури и останалата продукция на растениевъдството.
Ниските цени на зърнените култури предопределят и по-слабите приходи на фермерите, а съответно – и търсенето на торове. Колкото по-ниски са цените на продукцията, в толкова по-малка степен са заинтересовани фермерите от повишаване на добивите чрез интензивни методи, включително чрез увеличаване на количествата влагани торове.
Анализатори на Международната асоциация на производителите на торове оценяват производството на всички видове през 2016 г. на 250 млн. тона активно вещество, а продажбите – на 251 млн. тона. Според прогнозите през 2017 г. търсенето на торове ще нарасне с 1,8% до 2,53 млн. тона активно вещество.
Търсенето на азотни торове се очаква да остане на миналогодишното ниво, докато производството ще нараства заради ниските цени на природния газ. От асоциацията прогнозират, че на пазара на фосфорни торове предлагането ще надхвърля с малко търсенето.
По-различно се очертава положението при калиевите торове. Оценката на организацията за 2016 г. е за свиване на производството с 2,8% до 62,7 млн. тона, докато продажбите са достигнали 63,3 млн. тона, от които 48 млн. тона са били реализирани на международните пазари. От асоциацията се надяват, че през 2017 г. продажбите на калиеви торове ще достигнат 64-65 млн. тона, а международната търговия ще добави 1 млн. тона към миналогодишния резултат.