Съществува и такава градина, в която по естествен начин съжителстват вредителите на растенията и хищниците, които се хранят с тези вредители. Освен това растенията взаимно се пазят от болести и неприятели. Какво по-хубаво и лесно за стопаните. Спестяват си парите за препарати, а продукцията е без никаква химия.
Това не е никаква фантастика, просто е постигнат баланс. Засадени са зеленчуци с точно подбрани подправки, цветя и диворастящи видове. Разбира се всеки може да го направи, стига да спазва определени правила.
Патладжанът обича да е редом с бобови култури. Те пък са добри съдеди на морковите, краставиците, зелето, царевицата. Грахът слагайте до зеле, репички, моркови, царевица, краставици, синап. Грамофончетата не само ще украсяват бостана. Тиквичките да са при цвеклото, картофите, царевицата, лука, целината и сред тях да има латинки. Картофите си харесват за комшии фасула, царевицата, граха, зелето. Царевицата – бобовите, граха, пъпешите, тиквичките, тиквите, краставиците. Слагайте лука и праза наред с цвеклото, целината, морковите, зелената салата.
Ако може да избирате, настанете краставиците на едно място с бобови, зеле, цвекло, слънчоглед, марули. Царевица и фасул се сеят поне в два реда откъм северната страна на градината, така правят защитна стена на краставиците, тиквичките, дините и пъпешите и студеният вятър няма да ги съсипе.
В междуредията на младата овощна градина може да растат моркови, репички, цвекло, лук, салати, спанак, грах, фасул, тиквички, целина, босилек, кимион, магданоз, едногодишни цветя. През пролетта и лятото през две-три седмици може да се сее копър. Ако дърветата са на възраст до 3 години разстоянието на уплътняващата култура до стъблото трябва да е 0,5 – 1м, при по-стари – около 4-8 г. – не слагайте зеленчук на по-малко от 1,5-2 м.
В градини със семенни видове (ябълка, круша, дюля) може да се садят домати, патладжани и пипер. Но между костилковите вишни и сливи тези зеленчуци са вредни, защото предизвикват вертицилийно увяхване. Между дърветата не се сади царевица, тютюн, слънчоглед, тъй като хвърлят сянка, която пречи на овошките.
Растения които не се харесват:
Бобовите с лук и гладиоли
Тиквичките с ягоди, домати, копър и зеле
Лукът и празът - с фасула.
Морковите – с копъра
Краставиците не искат картофи и домати
Цвеклото не обича бобовите и спанака.
Целината не си другарува с марули и цвекло