Законът за браншовите организации, уреждането на поземлените отношения, премахването на сивия сектор сред дребния бизнес и адекватни мерки срещу климатичните промени чрез инвестиции в хидромелиорациите са основните теми, по които браншовите организации от земеделието ще очакват активни действия от бъдещия министър на земеделието. Кратка анкета на Синор.БГ с представители на основните асоциации показа, че фермерите уважават експертността на новия министър Румен Порожанов, който „като човек, трайно свързан с агросектора, няма да има право на грешки“.
„Очакваме от новия министър да реши бързо проблемите, натрупани от досегашното управление, тъй като забавените плащания и проблемите с кампания 2017 г. поставиха земеделците пред сериозни изпитания“, коментира Светослав Русалов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
Той припомни, че членовете на асоциацията не робуват на персонални симпатии към конкретно име, което ще отговаря за политиките в агросектора. За тях е важно бъдещият министър да мисли в перспектива за целия сектор, така че българските фермери да натрупат конкурентни точки пред останалите европейски държави.
Големият плюс с избора на Порожанов е, че той е добре познато лице в Брюксел, чиято дума със сигурност ще се чува, когато трябва да се защитават интересите на родния бизнес.
В това отношение земеделците очакват и стабилно председателство през 2018 г., когато ще бъдат приети и редица законопроекти по новата селскостопанска политика на ЕС след 2020 г.
Колкото до вътрешните проблеми, най-важното за бизнеса е обединението на браншовите организации, а това може да се регулира единствено с дългоочаквания закон, посочи и Бойко Синапов от Български обединени животновъди, чиято цел е да постави под една шапка говедовъди, овцевъди, козевъди, биволовъди и всички останали фермери. Според него браншът отдавна е назрял за единно представяне и това е причината за създаването на новото обединение.
Асоциацията на зърнопроизводителите пък ще настоява за спешно продължаване на стопираната от служебния кабинет реформа в противоградната защита. От новата власт те ще очакват и стриктно спазване на индикативните срокове по ПРСР и директните плащания, което е жизнено важно за фермерите.
Русалов посочи и необходимостта от следващата година да се въведе електронно заявяване по директните плащания, което значително ще облекчи бизнеса. Подобно искане отправиха още от асоциацията на земеделските производители и от Българска асоциация „Биопродукти“.
Биофермерите също като колегите си имат дълъг списък от искания, свързани с бюджетирането на техните дейности, необходими за нормалното развитие на чистите производства, за да не се получава така, че в цяла Европа производството на биохрани да бъде приоритет, а в България - само поза и празни обещания. Биофермерите са убедени, че Порожанов ще успее да сложи ред в системата, затова очакват добро сътрудничество с администрацията в негово лице.
Асоциацията на земеделските производители също излагат списък с неотложни задачи, където на преден план се поставят необходимостта от спазване на графиците по изплащането на евросредствата, изработването на фермерски регистър и реални действия за въвеждане на реформа в хидромелиорациите.
Фермерите настояват и за защита на интересите на сектора в преговорите по общата селскостопанска политика след 2020 г.