Начало » Новини » Страната
25.12.2024 г.

Цените на яйцата в САЩ чупят рекорди по празниците

Птичият грип унищожи 17 милиона носачки и пилета само от октомври насам
Цените на яйцата в САЩ чупят рекорди по празниците

Цените на яйцата в САЩ са рекордно високи в навечерието на коледните празници, съобщиха международните информационни агенции, като се позоваха на компанията за актуална пазарна информация и сравняване на основни ценови индекси Expana. В американския Среден запад 10 големи яйца тази седмица струват средно 5,67 долара, надхвъряйки досегашния рекорд от 5,46 долара, регистриран през октомври 2022 г. Нещо повече, тенденцията към поскъпване може да се задържи още няколко месеца, след като цените на едро на яйцата през ноември се повишиха с 60%, а това вещае ръст на цените на дребно да януари включително.

Според анализатори на компанията скокът в цените е следствие от няколко фактора едновременно, като най-значимите са разрастващата се епидемия от птичи грип в САЩ, доела до умъртвяването на 17 млн. кокошки-носачки и пилета от октомври насам, повишавайки разходите на производителите за единица продукция, и нарасналото търсене в търговията на дребно преди празниците.

По отношение на разпространението на птичия грип периодът е сред най-тежките, откакто заболяванет бе потвърдено в САЩ през февруари 2022 г. Вирусът се разпространи и сред други животински видове, включително отглеждан за мляко едър рогат добитък, а насторо бе съобщено за мъж от щата Луизиана, приет в болница с тежки симптоми на силно патогенния щам H5N1.

Цените на яйцата в САЩ чупят рекорди по празниците
3882
 

Последни материали
Виж
Междуведомствена на група ще анализира последиците от вредата на сивия царевичен хоботник
Приемът ще бъде отворен до 3 октомври
МЗХ стартира прием по интервенцията за залесяване и възстановяване
Агрополихим строи трети резервоар за амоняк и удвоява производството на азотни торове
КЗП
Потребителите ще могат да следят актуалните цени на храни и основни стоки
Работи се с европейски средства
До момента няма преведени средства за напояване от държавния бюджет
Нужни са проверки и от НАП и КЗП
БАБХ: Зеленчуците от Македония и Турция са чисти от пестициди
Свързани материали
Виж
Сеитбата на царевицата е близо до приключване, а на соята продължава
Жътвата на есенната пшеница в САЩ започна още в края на май
След разширяване на площите с 50 на сто на фона на растящото търсене
Прогнозират скок на реколтата от слънчоглед в САЩ с 60 на сто
Най-силно е увеличението при млечните продукти, яйцата и плодовете
Продажбите на биопродукти в САЩ нараснаха с над 2 на сто през 2024 г.
Американския министър на земеделието с агресивна програма за пътувания, за увеличаване на пазарите в света
Важни решения
На 5 май Европарламентът ще гласува контрамерките на митата от САЩ
Мексико отстъпи
Голяма победа за американското земеделие
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини