В първия ден на 44-то Народно събрание политическа партия ГЕРБ декларира, че в рамките на „новата управленска формула да няма да има място за политически рекет“. Най-голямата управляваща партия ще настоява за прозрачност и ясни принципи на управление, за да не бъде жертва на междупартийни и вътрешнокоалиционни интриги. „Ние вече работихме в условията на вътрешна и външна опозиция и трупахме негативи, в това число и чуждите“,се посочи в декларацията, която Бойко Борисов прочете от парламентарната трибуна.
Като дадоха заявка за пълен 4-годишен мандат, от ГЕРБ посочиха, че „получават силна управленска енергия единствено от успехите и развитието на държавата. При управленска формула, която води до застой, забавено развитие или разграждане на постигнатото не е разумно, не е обществено приемливо и не е етично да се управлява напук и на всяка цена“, посочи Борисов.
В декрларацията се посочва още, че ГЕРБ гледа на референдумите като на работещ демократичен механизъм за обратна връзка по най-важните и актуални теми. „Заявяваме твърдото си намерение да превърнем в законодателни актове и последващи управленски действия резултатите от референдума, проведен едновременно с президентските избори от края на 2016 г.“
ГЕРБ се обяви категорично против „идеите на президента за промени в изборното законодателство, противоречащи на Конституцията на България и ограничаващи изконните права и свободи, гарантирани на българите от върховния закон на държавата ни“.
Централно място не само у нас, но и в Европа и по света заема темата за сигурността, която става все по-голяма и многостранна. Националната ни сигурност няма алтернатива и няма цена, която да е висока, когато става дума за опазване на границите, собствеността и живота на българите. Водени от подобно разбиране, ще поставяме като приоритети законодателните инициативи произтичащи от нуждите на националната ни сигурност.
Ще продължим неотклонно по пътя на евроатлантическата интеграция. Тя расте на фона на засиленото влияние на трети страни в региона на Черно море и Балканите. Сътрудничеството между ЕС и НАТО трябва да се задълбочи.
Законодателната програма на 44-тото Народно събрание няма как да остане извън публичният образ на страната ни по време на предстоящото Българско председателство на Съвета на ЕС. Надяваме се чрез добро законодателство и политическа добросъвестност да подпомогнем процеса на европейска легитимация на процесите на развитие на България. Това би било значима инвестиция в бъдещето на страната ни.