Начало » Хоби земеделие » Малката градина
24.08.2017 г.

Газания (Gazania) - летен гербер

Балконски цветя

Широка популярност получи през последните години това изключително красиво цвете. С него се оформят фигури, очертават се бордюри, засаждат се в сандъчета.Заради продължителния си и обилен цъфтеж то е предпочитано украсно растение.
Родът Газания включва около 30 вида – предимно едногодишни растения. Височината им достига около 30-40 см. Листата на газанията са светлосиво-зелени и продълговати по форма, нарязани по периферията. От долната страна са покрити с фини власинки, придаващи им сребрист вид. Цветчетата са обагрени различно в красиви пастелни тонове. Разположени са на дълги дръжки. Те оформят съцветие като кошничка. В средата се очертава тъмно около, а венчелистчетата са лимоненожълти, нежно розови, бледолилави. В центъра на кошничката са разположени ръбести цветове, в които се образуват семената. В периода на израстване растенията се поливат умерено. Не се допуска задържане на вода. Добре е да се подхранват на 7-10 дни. Прецъфтелите цветове се изрязват, за да се стимулира образуването на нови пъпки. Оформеното съцветие като кошничка много прилича на гербер и поради това е позната газанията като летен гербер.
Цъфтежът е продължителен – от юни до късно през есента. Цветовете през деня са отворени, а през нощта се затварят.
Газанията е светло- и топлолюбиво растение. Развива се добре на леки, песъчливо-глинести, но богати на хумус почви.
Размножава се чрез семена, които се засяват в края на март. Поникват след 10-12 дни и се засаждат на постоянно място в края на май. Младите растения се засаждат на разстояние 20-25 см едно от друго. Газанията може да презимува на светло и на мразовито място. Туфите да се овлажняват периодично. През пролетта изсъхналите части се махат, а филизите се изрязват наполовина.
За балконските сандъчета се препоръчва мини сортът Утринна роса.

Газания (Gazania) - летен гербер
58892
 

Последни материали
Виж
ДФЗ ще покани резервни кандидати да сключат договори за технологична и екологична модернизация
Стопаните могат да поискат анекси за удължаване сроковете за изпълнение на проектите по две процедури от ПВУ
С остатъчен бюджет от близо 67 млн. евро
През есента ще има нов прием по интервенцията за общините
Предлагат да се произведе повече етилов алкохол от зърно
Евтината пшеница накара фермерите от Полша да искат помощ от аграрното министерство
До 9 септември е отворена обществената консултация за Закона за подпомагане на фермерите
МЗХ предлага по-висок праг на гаранционно покритие по кредитите от Българската банка за развитие
35 години замърсяват природата
Държавата ще обезвреди всички залежали пестициди на старите ТКЗС-та
Решения на Министерския съвет
Вместо трима петима директори ще управляват конезавода в Шумен
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини