За да отгледате зеленчуци и плодове, които не съдържат вредни вещества, трябва да се откажете от използването на химикали. Как да се борите с вредителите и да имате в същото време добра реколта без такива средства? Ако на растенията са се настанили вредители, трябва да не ги пръскате с хербициди, а с настойки и отвари от определени растения или безвредни препарати:
От листните въшки ще се отървете с помощта на настойка от изсушени и наситнени тагетеси. За тази цел половин кофа с растението се залива догоре с топла вода, кисне се 48 часа, прецежда се и се добавят 40-60 г домашен сапун. В тази настойка се топят за 8-10 часа клубените на гладиолите, когато те трябва да се засадят в градината.
От невена се прави настойка (200 г семена на 10 л вода), с помощта на която се избавяте от дребните вредители – акари, фузариоза и др.
От люспите на лука (200 г на 10 л вода), киснати 4-5 денонощия, се прави настойка срещу листни въшки, акари и др.
Настойка от глухарче (400 г наситнени листа се държат 2-3 часа в 10 л топла вода) помага при борбата с акарите и листните въшки. Пръскането обикновено се повтаря през 10-15 дни.
Отварите и настойките се приготвят в емайлирана посуда. Прецеждат се през цедка или марля. Растенията се обработват след като изсъхне росата или преди тя да падне. Времето трябва задължително да бъде сухо и без вятър.
Течните препарати се нанасят на горната и на долната повърхност на листата. При това нормата на разхода на препарата е следната: на плододаващо дърво – 10 л, на младо (до 5-6 години) – 2 л, на храст цариградско грозде – 1 л, на храст малини, френско грозде – 1,5-2 л, на засадени ягоди – 1,5 л на 10 кв. м, картофи – 1 л на 10 кв. М.
Следете препаратът да не попадне върху пчели, тъй като те са опрашители и от тях също зависи реколтата във вашата градина.