Глухарчето е много често срещано в нашите географски ширини и се приема като един от злостните плевели, но то крие неподозирани ползи както за градината, така и за собственото ни здраве – като профилактично и лечебно средство. След узряване красивите жълти цветове се превръщат в пухени семена, които се разнасят от вятъра на големи разстояния и дават потомство. Тази способност за самозасяване, съчетана с непретенциозност, прави глухарчетата невероятно жизнеспособни растения.
С какво е ценно глухарчето?
Глухарчето е плевел и като повечето плевели може да извлича от почвата и да натрупва в себе си големи количества фосфор, калий, калций и други полезни микроелементи и хранителни вещества.
Зелените листа на глухарчето съдържат големи количества азот, а красивите жълти цветове са богати на каротеноиди, житамин С, В2, В6, Р (рутин), мед, желязо, магнезий, титан, никел, бор и други елементи. Корените на растението натрупват до 30% инулин въглехидрат и около 15% белтъчни вещества, дъбилни вещества, етерични масла, стероли и органични киселини, смолисти и слизести вещества.
Това богато съдържание на различни компоненти в глухарчето го прави много ценно при отглеждането на културни растения.
Как се приготвя тор от глухарче?
Приготвянето на зелен тор от глухарче не се различава от този от коприва или други растения. При недостатъчни количества зелена маса могат да се добавят други растения – коприва, лайка, мента, равнец, репей, синап и др. На един килограм зелена маса се добавят около 2-2,5 литра вода.
В топло време ферментацията протича много бързо и след седмица-две е възможно да се използва. Когато времето е студено е необходимо повече време за приготвяне на инфузията, защото процесът протича по-бавно.
Рецепти за течни торове
1. Инфузия за пръскане
Две чаши зелени стръкове се заливат с 10 л гореща вода, а след 2 часа настойката е готова. Необходимо е да се добави настърган или течен сапун и растенията се пръскат до началото на цъфтежа.
2. Течен тор от коприва и глухарче
Растенията се събират преди образуване на семена, изсушават се и се смилат, като към една част от обема се доливат осем части вода, 1 чаена лъжичка хумустим (калиев хумат) на 10 л вода. Настойката е готова след 5 дни. Към нея може да се добави дървесна пепел, а също здрави листа и култуци от домати, овчарска торбичка, равнец, лайка, подбел и др.
3. Подхранваща настойка за подхранване и пръскане
Наситнените части на глухарчето (корени и стъбла) се заливат с вода в съотношение 1:10 и настояват две седмици. Прецежда се и се поливат растенията без разреждане.
4. За инсектицидна настойка
За пръскане в борбата с листните въшки, листните бълхи и акарите се наситнява 0,300 кг глухарче (корен и зелена маса), заливат се с 10 л вода и след 2 часа с настойката се обработват растенията.
5. Мързелив биотор
Листата се отстраняват периодично и се поставят като мулч на растенията. Корените ще дадат нова партида суровини или ще се разпаднат, обогатявайки почвата с много ценни вещества.
Глухарчето може да се използва като течен тор, инсектицид, мулч или компост и под каквато и форма да се прилага е достатъчно ефективно, но е важно да се спазват следните правила:
– течният тор от глухарче или смесен с други растения се усвоява бързо и напълно, намалява киселинността на почвата и я обогатява с микроорганизми, участващи в процеса на ферментация, което увеличава плодородието;
– инфузията не трябва да се използва по-концентрирана от 1:10, защото може да увреди корените на растенията;
– след прецеждане може повторно да се налее вода;
– не трябва да се използва за подхранване на зелеви култури и цвекло, защото забавя развитието им;
– подхранването със зелен тор от глухарче и коприва привлича дъждовните червеи;
– за ускоряване на ферментацията може да се добави карбамид;
– подхранването се прави един път на 3 седмици преди цъфтеж и през 2 седмици след появата на плодове.