Начало » Хоби земеделие » Малката градина
28.11.2017 г.

Глухарчето коси до 6 пъти, за да напусне моравата

Използвайте препарати само през вегетацията

Глухарчето (Taraxacum officinale) е многогодишен плевел, силен съперник на културните растения за пространство и хранителни вещества. Предпочита местата с умерена влажност и богати на усвоим азот почви. Развива вертикален вретеновиден дебел корен, който се разклонява в долната си част. Така потиска райграса и другите паркови треви и ги отстранява от тревостоя. Стъблото му е кухо и достига на височина до 30 см. На върха завършва с кошничка.
Размножава се със семена и отчасти вегетативно. За една година едно растение образува средно 250-3000 семена, а може и до 12 000. При подрязване на корена на мястото на изрязването израстват нови издънки, които формират розетки. Отделни части от корена възстановяват растението. Цъфти двукратно - през пролетта - май-юни и втори път през септември-октомври. Семената узряват от 7 до 10 дни след цъфтежа.

За да намалите степента на заплевеляване с глухарчето, косете няколко пъти на 4-6 см през вегетацията преди да е образувало семена. Внимавайте да не подрязвате корена и да не се разнесат отделни части от него по площта. Избягвайте едностранчивото азотно торене, което благоприятства намножаването на плевела. Най-добре е да торите с комбиниран тор NPK, като през пролетта и средата на лятото използвате тор с по-високо съдържание на азот, а през есента с по-високо на фосфор и калий.
При правилно проведени грижи за тревата - балансирано поливане, торене и редовно косене ще постигнете значително намаляване на заплевеляването.
Глухарчето е чувствително към хербициди на база 2,4 Д. Можете да използвате диовид 60СЛ в доза 15-20 мл или матон 600ЕК в доза 12-15 мл за 100 кв.м. Те унищожават надземната маса на многогодишните плевели. Най-добър ефект от тях се постига, ако третирането се извърши когато глухарчето е във фаза розетка. Ефективно е третиране при температура над 12-14С. ако моравата ви е пострадала от студ, суша или вредители и болести, не използвайте хербициди. Видимите прояви от действието им са:увяхване на листата, извиване, надебеляване и втвърдяване по дръжките на листата и стъблата, образуват се сраснали листа с нацепена периферия, изменения на съцветията.
В случай, че глухарчето се е развило само на отделни петна, не е необходимо да пръскате цялата площ. Третирайте само петната, като преизчислите дозата за площта, която ще пръскате – (диовид 1,5 -2,0 мл, матон 1,2-1,5 мл на 10 кв.м).

Глухарчето коси до 6 пъти, за да напусне моравата
18253
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Икономически загуби и последствия
Опасността от тихото нашествие на инвазивните видове
Проектът е отличен с германската Награда за бъдещето за 2021 г.
Естествен каучук от глухарчета като перспективен бизнес за фермери
Добрият пример
Денка Георгиева: И без етикет „био” сладкото от глухарчета носи здраве от природата
Изключителните ползи
Глухарчето не е досаден бурен, а отличен биотор и инсектицид
Практика
Избавете се от глухарчето завинаги
Настойка от глухарче гарантира по-голяма реколта
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини