Югоизточните и южните части на Европа ще пострадат в най-голяма степен от неблагоприятните последици от промените в климата, като горещините и сухите периоди ще се увеличат, се посочва в доклад на Европейската агенция за околната среда, цитиран от електронното издание АПК-Информ. Тези региони вече преживяват значително повишаване на екстремно високи температури и намаляване на количествата валежи.
Крайбрежните райони в Западна Европа също се разглеждат като „горещи точки”, тъй като се намират в зони с повишен риск от заливане заради повишаването на морското ниво.
По данни на учени от агенцията промяната в климатичните условия ще предизвиква по-чести и силни наводнения, суши, урагани и периоди на необичайно силни горещини в цяла Европа вследствие на повишаването на температурите в световен мащаб, поставящи нови рекорди, на повишаването на нивото на морето и топенето на леда в Арктика.
„Типът на валежите се променя, поради което влажните региони в Европа ще стават още по-влажни, а в районите със засушавания ще се увеличават периодите на силни горещини. Обемът на ледниците и височината на снежната покривка намаляват. Новите климатични прогнози сочат, че метеорологичните крайности ще се увеличават в много европейски региони”, се посочва в доклада.
В доклада се посочва, че икономическите щети от климатичните промени може да се окажат изключително големи. От 1980 г. насам в 33-те държави, членуващи в Европейската агенция за околната среда, щетите, предизвикани от крайни природни явления, са надхвърлили 400 млрд. евро.
„Европа е зависима и от последиците от климатичните промени, които се случват извън нея, тъй като те въздействат върху търговията, инфраструктурата, геополитическите рискове, сигурността и миграцията”, се изтъква още в документа.