Над една четвърт от фермерите във Франция успяват да си осигурят печалба от едва 350 евро месечно и това е истинска криза, за която правителството на страната предпочита да не говори, заяви Самюел Вандал, генерален секретар на френския Съюз на младите фермери, цитиран от електронното издание MINA.
„130 хил. от общо 468-те хиляди френски фермери едва изкарват по 350 евро на месец! Все по-голяма част от тях не виждат как ще дочакат края на кризата, която парализира нашето производство на млечни продукти, свиневъдството и говедовъдство, и се принуждават да се откажат от дейността си”, уточни Вандал.
По думите му членовете на съюза са напълно наясно, че има фермери, на които вече не може да се помогне. „Най-голямото ни опасение обаче е, че цели сектори могат да потънат. Съюзът на младите фермери все още се надява, че в края на краищата положението ще се подобри. Трябва да измислим как да реорганизираме селскостопанските сегменти, така че да не паднат жертви на кризата”, посочи той.
Според него един от вариантите за помощ на пострадалите от кризата фермери е осигуряването на общи средства за производство, което ще облекчи финансовото им бреме. „Освен това ние искаме правителство, което ще защити местните производители. Сега то работи на пълна пара за продажбата на изтребители и бойни кораби, но трябва да работи също толкова усърдно за продажбата на селскостопанската ни продукция в чужбина и – което е още по-важно – тук, във Франция. Трябва да гарантираме, че хората ще започнат да купуват продукти, отглеждани у нас. Това е въпрос на патриотизъм, но правителството трябва да даде пример и да насърчи сънародниците ни да купуват френски храни”, категоричен бе Вандал.
Той обясни, че управляващите не осигуряват и 5 хил. евро на човек за отказващите се от селскостопанската дейност.
„Фермерите получават 1 550 евро за прекратяване на дейността, 1 550 евро за обучаване в нова професия или за намиране на нова работа и още толкова за преместване в друго населено място. Не са кой знае колко, нали? Не съм сигурен, че 4 600 евро са достатъчни, за да помогнат на фермер, принуден да прекрати дейност”, коментира генералният секретар на съюза.
Кризата в селското стопанство във Франция изправи всеки трети фермер на ръба на фалита на фона на понижаващите се цени на произвежданите селскостопански продукти и недостатъчните мерки, предприемани от правителството на страната.
Ситуацията бе утежнена и от налагането на забрана от Русия за внос на селскостопанска продукция и храни от държавите-членки на ЕС през август 2014 г. в отговор на санкциите, които те наложиха срещу руски физически и юридически лица заради окупирането на Крим и положението в източна Украйна.
Това доведе до свръхпредлагане на селскостопански продукти на местния пазар и до засилване на позициите на веригите супермаркети, опитващи се да увеличат своята печалба с изнудване на производителите за допълнителни отстъпки от цените на произвежданите от тях продукти, предизвикало многобройни фермерски протести през последните 2 години.