Франция ще помогне на своите зърнопроизводители да се справят с очертаващият се спад на приходите след проливните валежи и недостигът на слънчеви часове в края на пролетта, нанесли удар по добивите и реколтата им, съобщи Ройтерс.
Мътинистър на селското стопанство Стефан льо Фол на страната представи новите мерки за подпомагане на зърнопроизводителите на заседание на правителството. Сред тях са данъчни отстъпки и отлагане на плащането на данъчни задължения, както и ускоряване на връщането на ДДС, става ясно от протокола на заседанието. Изтъквайки неблагоприятните метеорологични условия през пролетта, нанесли щети на посевите и създали условия за разпространението на заболявания и вредители, Льо Фол обяви и удължаване на срока на действието на настоящите мерки като гаранции по кредитите и възможността за отлагане на вноските по тях. „Това са първоначални спешни мерки за финансовите потоци, така че фермерите да могат да започнат сеитбата”, заяви представителка на министерството. Общата сума на новите разходи засега остава неизвестна заради неуточненият размер на щетите по реколтата и на броя на фермерите, които ще кандидатстват за тях, добави тя.
Освен това заради исканията на няколко браншови организации Льо Фол предвижда промяна в прилагането на Общата селскостопанска политика на ЕС в рамките на преразглеждане, което трябва да приключи до днес. Франция може да забави превеждането на извънредните помощи за малките ферми, което трябваше да доведе до пренасочване на европейски субсидии от големите зърнопроизводители към по-дребните животновъди, поясни представителката на министерството.
Първите резултати от продължаващата жътва сочат, че реколтата от мека пшеница, която е най-масово отглежданата зърнена култура във Франция, ще падне до около 30 млн. тона, обявиха от местната асоциация на производителите на зърнени и маслодайни култури Orama. Това е с почти 25% под рекордния резултат от миналата година в най-големия производител на зърнени култури в Европейския съюз. Добивите се очертават между 2,8 и 3 тона от хектар, докато по оценка на министерството на селското стопанство на страната през миналата година са достигнали 3,5 тона от хектар. Маслодайните култури също пострадахаот лошото време, макар в по-малка степен, добавиха от браншовата организация. „Положението, в което се намираме, е изключително сериозно и без никакъв прецедент. Данните, които получаваме за меката пшеница, са толкова лоши, че е трудно дори да повярваме”, заяви президентът на Orama Филип Пинта.
Свиването на производството, валидно и за култури като ечемика и рапицата, идва в момент на ниски цени заради голямото предлагане в световен мащаб при очаквана богата жътва в големи страни-производителки като САЩ и Русия.