Начало » Новини » Коментари
05.10.2023 г.

Френски закон би дал защита на българските фермери с цени, определяни от тях

Предложение на Стоилко Апостолов от Фондация Биоселена
Френски закон би дал защита на българските фермери с цени, определяни от тях

Стоилко Апостолов Снимка: Личен архив

Ако и в България се приложат политики в областта на храните, доказали се във Франция още от 2018 година, има надежда родните фермери да се спасят от силно изкривения нашенски пазар, при който основната печалба не отива у хората, които произвеждат суровините, а изтича към посредниците-търговци, налагащи крайно неизгодни условия при изкупуването на мляко, плодове, зеленчуци, а напоследък – и на зърнени култури. Този извод се налага от сравнението, което Стоилко Апостолов от Фондация „Биоселена” прави с приетия във Франция Закон за балансирани търговски отношения в сектора на селското стопанство и храните и здравословна и устойчива храна, достъпна за всички (EGalim), който е доказал ефективността си в уреждане на взаимоотношенията по веригата от фермерите до търговските вериги.  

Понеже ще се пишат нови закони за търговията с храни и в България, Апостолов предлага на вниманието на законотворците един работещ закон, приет през 2018 г. във Франция. Той се състои от 69 члена, след над 300 часа дебати в парламента и повече от 5 000 изменения, разгледани при неговото обсъждане като проектозакон.

Една от целите на EGalim е да  даде възможност на земеделските стопани да получават достойни доходи чрез по-добро разпределение на стойността. Това може да се постигне чрез промяна на начина на определяне на цените - договорът и свързаната с него цена да се предлагат от земеделските производители, като се отчитат производствените разходи. Земеделските стопани ще могат да влияят на преговорите, като създават организации на производителите и укрепват междупрофесионалните органи. Само чрез така  производителите ще могат да изкарват достойно прехраната си; ще може да се подобрят здравословните, екологичните и хранителните  качества на хранителните продукти; ще има стимули да се произвеждат здравословни, безопасни и устойчиви храни за всички.

Засилват се и ангажиментите по отношение на хуманното отношение към животните, прилагани от страна на фермерите. С прилагането на закона се намалява използването ш на пластмаса в хранителната верига.

Апостолов дава и няколко примера за това как този закон променя (или ще промени) и българските взаимоотношения на всички участници в хранителната верига.  

От 1 януари 2020 г. са забранени някои пластмасови прибори за еднократна употреба, като сламки, бъркалки и чинии.

От 1 януари 2022 г. изисква общественото хранене да предлага поне 50% устойчиви и качествени продукти, включително поне 20% биологични продукти. И когато говорим за устойчиви и качествени продукти, става дума за продукти с :

- официални етикети за качество, като например защитено наименование за произход (ЗНП), Label Rouge, защитено географско указание (ЗГУ) или биологично земеделие

- етикети за качество (храни с традиционно - специфичен характер, HVE, фермерски продукти и др.)

- продукти на морския риболов с екомаркировката "Устойчив риболов".

От 2019 г. законът EGalim налага 10 % увеличение на прага за препродажба под себестойност на хранителните продукти и храните за домашни любимци, продавани на потребителите във вида, в който са. Съществуват и ограничения за промоциите на стойност. Сега е забранено да се предлагат промоции на стойност над 34%, така че не е възможно да се предлага безплатен продукт за един закупен. Целта е борба с разхищението на храна.

Преустановена е и употребата на титанов диоксид в хранителни продукти (Е171), който обикновено се използва в сладкарски изделия, десерти, сладолед, подправъчни сосове и готови ястия.

До 2025 г. пластмасовите съдове за готвене, претопляне и сервиране ще трябва да изчезнат от училищното хранене.

Френски закон би дал защита на българските фермери с цени, определяни от тях
8712
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Предстоящо
На 7 и 8 юни Сливен става център на животновъдството
ОСП
И във Франция смятат, че евросубсидиите задълбочават неравенството сред фермерите
Растенията за него са каскадни, луковични и виещи
Френският балкон се къпе в багри
Френските фермери, преработватели и търговци на дребно се разбраха за цените
Френски дендролог планирал паркът в Евксиноград
Продажбите на френски коняк надхвърлиха за пръв път 3 милиарда евро
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини